Weekend report: Ironman Barcelona, Gentlemen’s Bacău, Cozia MTB și Dragon Boat

10 octombrie, 2021 / Nici un comentariu

Weekend report este o rubrică în cadrul căreia Unstoppable Sport Club trece în revistă concursurile la care participă sportivii din club sau ieșirile și antrenamentele mai speciale.

Ironman Barcelona

Am rămas datori cu Ironman Barcelona, care a avut loc sâmbătă, 2 octombrie. Unstoppable a fost reprezentat de către Tudor Gherghel, Bogdan Serțe și Cristi Șotropa.

Tudor Gherghel a trecut linia de finish cu succes, după 10h02min41s.

”Proba de înot a fost scurtată din cauza valurilor foarte mari, care ajungeau și până la doi metri”, ne-a spus Tudor.

Tudor se aștepta la o cursă ”lejeră”, având în vedere profilul plat al traseului la proba de ciclism, dar și la proba de alergare.

”Cu două zile înaintea cursei am ieșit pe traseul de bicicletă și totul era perfect, soare, frumos, fără vânt. În ziua cursei, când am mers spre tranziție, situația s-a schimbat radical”, ne-a spus Tudor.

Proba de ciclism a fost un chin, cu vânt foarte puternic, care l-a pus la grea încercare pe Tudor, cu rafale ce atingeau și 35km/h.

”S-a mers și la plasă, în prima parte a traseului, deoarece ieșeam de la înot foarte mulți concomitent, dat fiind faptul că proba a fost scurtată. La bicicletă am reușit un timp de 5h31min, un timp pe care îl consider bun.”

Alergarea a fost cu de toate, vânt, ploaie, soare și traseu plin de nisip.

”Pe viitor sper la un timp mai bun”, a mai spus Tudor.

Tudor Gherghel s-a clasat pe locul 419 la nivel general, din 1498 de concurenți.

Bogdan Serțe a pregătit cursa Ironman Barcelona timp de doi ani. Linia de finish a fost trecută, Bogdan este Ironman! Timpul său: 10:52:34, ceea ce a însemnat locul 128 din 199 de concurenți de la categoria 35-39 ani și locul 741 în clasamentul general.

”Din cauza valurilor uriașe, proba de înot s-a scurtat la 900 m. Vestea a picat prost, întrucât doream să debutez cu o distanță full, dar când m-am apropiat de mare am înțeles că siguranța primează”, a spus Bogdan după cursă.

Cursa n-a decurs conform planului nici la proba de ciclism. Bogdan a pierdut bidoanele pentru hidratare încă din primii kilometri, iar traseul n-a fost chiar plat, așa cum se aștepta.

”Bucuria cea mare din această cursă a fost la începutul alergării, că vorba aia, mai ai doar un maraton de făcut, astfel că primii 7-8 km nu știu când au trecut”.

Cristian Șotropa a reușit și el să ajungă cu succes la linia de finish, după 11:19:54, un efort îndelungat, ce i-a fost însă răsplătit cu satisfacția imensă că a devenit Ironman.

Cristian s-a clasat pe locul 120 din 163 la categoria de vârstă 30-34 ani și pe locul 908 în clasamentul general.

Bogdan Serțe și Cristi Șotropa urmează planurile de antrenament planificate de către Alex Ion.

Gentlemen’s Bacău Tour

Gentlemen’s Bacău Tour a fost un eveniment ciclist care a promovat ideea de echipă, iar traseul de parcurs a fost unul care a surprins frumusețea Moldovei.

Plecarea s-a dat din Slănic Moldova, s-a trecut Târgu Ocna, Bărsănești, Livezi, Poduri și Zemeș, unde a și fost punctul de mijloc al traseului. Întoarcerea a avut loc pe aceeași rută.

Din partea Unstoppable a participat Andrei Dohotaru, alături de echipa The Humans.

”A fost o cursă frumoasă, într-o zonă pitorească, pe care îmi doresc s-o repet și anul viitor. Super organizare, din nou, din partea Road Grand Tour!”, ne-a spus Andrei.

Andrei a parcurs alături de echipa sa 170 km, cu o diferență de nivel de peste 2.000 metri.

”Am abordat cursa în spiritul în care a fost concepută, de a promova echipa și camaraderia. Am avut parte de căderi fizice, de crampe, dar le-am gestionat bine și am ajuns cu toții la final, cu zâmbetul pe buze, iar ăsta a fost obiectivul de la bun început”.

Și Paul Gabor a participat la această cursă, unde s-a dus ”cu gândul de a face un antrenament mai tare”.

”Surpriza a fost mare, când echipa în care eram (nu-i cunoșteam pe restul membrilo) era formată din foști cicliști, chiar favoriți la câștigarea cursei”, ne-a spus Paul.

Paul a rezistat doar jumătate din traseu alături de echipă, după care a continuat în mod individual, într-un ritm ”mai omenesc”.

”Una peste alta, a fost un antrenament bun pentru următorul concurs la care voi participa, pe 31 octombrie, Ironman Belek”/

Cozia MTB

Cozia MTB & Run, un eveniment sportiv de referință din România, a avut loc în weekendul 9-10 octombrie 2021, în prima zi proba de mountain biking, a doua zi proba de alergare.

Colegul nostru Aurelian Răducanu a participat la proba de 33 km, cu o diferență de nivel de 1.300 metri. În condiții normale, traseul este de dificultate medie și necesită condiție fizică bună.

”M-am hotărât să particip, în ciuda vremii, gândindu-mă că este ultimul concurs pe anul acesta, iar condițiile3 sunt aceleași pentru toți concurenții, nu doar pentru mine”, ne-a spus Aurelian.

Cu o jumătate înainte de start s-a oprit și ploaia, mai rămânea lupta cu frigul și noroiul.

”Frigul a dispărut imediat după start, când am avut de urcat aproximativ 8 km, iar noroi nu a fost, deoarece ploaia nu a reușit să astâmpere setea pământului uscat”.

Evenimente neprevăzute: o mică rătăcire de cinci minute, după prima coborâre. În rest, ”a ieșit un concurs reușit, cu de toate, urcări susținute și coborâri de viteză, dar și tehnice, în ultimii kilometri”.

Aurelian Răducanu s-a clasat pe locul 14 în clasamentul general și pe locul 1 la categoria sa de vârstă, M 50 Ani +.

Dragon Boat

Pe la sfârșitul lunii septembrie, mai mulți membri Unstoppable au participat pentru prima oară la o ședință cu caiacele, în lacul din parcul IOR, București.

Astăzi experiența a fost întregită cu barca regină, Dragon Boat. Cu această ambarcațiune se participă și la un Campionat Național. De altfel, Cătălin Șerban, cel care a inițiat această acțiune, sportiv la CS Titan București, disciplina kaiac-canoe, a ieșit vicecampion național, la 200 metri mixt. proba Dragon Boat/

Cătălin Șerban, membru în Unstoppable, este lector universitar la Universitatea București, fost preparator fizic al lui Alin Moldoveanu, campion olimpic la tir.