Weekend report: aventuri la Arad, Constanța, Slovacia și Suedia

23 august, 2022 / Nici un comentariu

Am început o nouă săptămână și suntem încă sub efectul euforiei generate de competițiile la care sportivii Unstoppable au participat în weekendul recent încheiat (20-21 august). Colegii noștri au concurat atât în țară, cât și la competiții din străinătate.

Triatlonul Proactivi (Arad)

Triatlonul Proactivi a avut loc sâmbătă, 20 august, la Ghioroc, iar în echipa de organizare a acestei competiții se află și Sorin Mîneran, multiplu campion naţional de semimaraton şi preşedinte al AS Proactivi pentru Viitor Arad.

Concursul, ajuns la a cincea ediție, a adunat la start în jur de 250 de sportivi, înscriși la toate probele, Sprint – 750m înot, 20 km ciclism şi 5 km alergare sau Olimpic – 1,5 km înot, 40 Km ciclism şi 10 km alergare.

Proba de înot a avut loc în lacul Ghioroc. La proba de ciclism a existat un traseu în lungime de 8,4 km, de la podul de la intrarea în comuna Ghioroc şi până la Sâmbăteni şi retur, străbătut de două ori de cei de la proba de Sprint şi de cinci ori de cei de la Olimpic. La alergare s-a pornit de la lacul Ghioroc şi s-a încheiat tot acolo, pe un circuit din comună. Cei înscrişi la proba de Sprint au parcurs o singură buclă, iar cei de la Olimpic două.

Ne bucurăm pentru Alex Ion, care a câștigat proba Olimpic după 1h57min16s. Odată urcat pe bicicletă, a reușit să recupereze deficitul de 17 secunde de la proba de înot, pe care l-a avut față de Erick Rogoz, și a obținut cel mai rapid timp la proba de ciclism, 1h01min10s.

Alex Ion a intrat în T2 cu un avans de 2min21s, care a scăzut până la 23 de secunde, moment în care a trecut primul linia de finish.

Alex Ion trece primul linia de finish de la Triatlonul Proactivi

Maria Mirela Popescu a confirmat forma exclentă în care se află și s-a clasat pe locul 3 în clasamentul general feminin, la proba Olimpic.

Din partea Unstoppable, a mai participat:

• Aurelian Răducanu, locul 28 general, locul 2 categoria 50-59 ani, timp total 2:47:04;
  • Bogdan Serțe, locul 29 general, locul 9 categoria 30-39, timp total 2:53:47;
  • Florian Nițu, locul 30 general, locul 4 categoria 50-59, timp total 2:55:06;
  • Ștefan Paul Slăvilă, locul 31 general, locul 10 categoria 30-39, timp total 2:55:51;
  • Cristian Crângașu Brencea, locul 39 general, locul 12 categoria 40-49, timp total 3:40:56
Alex Ion (stânga), Maria Mirela Popescu (mijloc) și Aurelian Răducanu (dreapta)

AquaChallenge

Tot în data de 20 august a avut loc și AquaChallenge, un maraton de înot în ape deschise cu tradiție îndelungată în România (14 ani), organizat de către Atena Sport Club – Scoala de înot Răzvan Florea.

Competiția a avut probe pentru toate categoriile de vârstă, de la 200 și 500 metri pentru copii, până la proba cea mai grea, 5.000 metri, care a fost și Campionat Național.

În cursă i-am avut pe Valentin Cinciulescu, Emilian Nedelcu și Horațiu Popescu, toți la proba lungă. Colegii noștri au avut parte de condiții de cursă moderat spre grele. Au început competiția pe o mare ușor agitată, care a devenit din ce în ce mai dificilă, cu valuri, pe măsură ce vântul s-a întețit. Din fericire, toți au terminat cursa cu bine:

1. Valentin Cinciulescu, locul 30 din 43 la nivel general, locul 4 din 9 la categoria 40-49 ani, cu timp total de 1:52:01
  2. Emilian Nedelcu, locul 34 la nivel general, locul 6 din 9 la categoria 40-49 ani, cu un timp total de 2:08:02
  3. Horațiu Popescu, locul 40 la nivel general, locul 8 din 9 la categoria 40-49 ani, cu un timp total de 2:20:55
Emilian Nedelcu (stânga), Valentin Cinciulescu (dreapta)

Maratonul Bate Toaca

Bate Toaca este o montană, care a avut loc în interiorul Parcului Național Ceahlău.

Am avut-o în cursă pe colega noastră Mădălina Leonte, care a participat la CURSA DOCHIA, ce a avut o lungime de aproximativ 18 km, cu diferență de nivel pozitivă de aproximativ 1.350 m.

Mădălina a parcurs un traseu care a bifat Mănăstirea Durău – Durău Park (partia de ski) – Piciorul lui Bucur spre Cascada Duruitoare, Cabana Dochia, spre Vf. Lespezi – Cabana Meteo – Vf. toaca – Cabana Fântânele – Poiana Viezuri și coborâre la Mănăstirea Durău.

După 3:44:07, Mădălina Leonte s-a clasat pe locul 16 din 37 de participante la nivel general și pe locul 2 din 10 la categoria 40-49 ani.

Collins Cup (Bratislava, Slovacia)

Cei mai buni triatloniști din lume, potrivit clasamentului PTO, s-au întrecut la Collins Cup, competiție internațională inedită de triatlon, care a avut loc sâmbătă, 20 august, la Bratislvala, Slovacia.

Formatul pune la întrecere trei echipe internaționale, Team Europe, Team SUA și Team Intenational. Sunt 12 curse, fiecare atlet de la fiecare echipă se bate pentru puncte. Câștigătorul fiecărei curse câștigă 3 puncte. Locul 2 primește 2 puncte, iar locul 3 un punct. Există și un bonus, dacă victoria este categorică, din punct de vedere al diferenței de timp. Mai precis, 1/2 puncte pentru două minute și un punct pentru o victorie la diferență de patru minute. Firește, echipa care adună cele mai multe puncte este declarată câștigătoarea Collins Cup.

Distanțe de concurs: 2 km înot, 80 km ciclism și 18 km alergare.

Competiția la fete

Competiția la băieți

Team Europe a câștigat detașat bătălia – rezultatele detaliate pot fi consultate aici, iar rezumatul cursei poate fi urmărit aici.

Bătălia nu a avut loc doar la nivelul sportivilor profesioniști, ci și la nivel de amatori și bineînțeles că Unstoppable a avut reprezentanți la Collins Cup.

Laurențiu Vlădan a fost cel mai bine clasat român din concurs. El a trecut linia de finish pe locul 64 din 203 participanți la nivel general, locul 58 din 168 la masculin și locul 9 din 30 la categoria M40-49 ani.

Laurențiu a făcut o cursă bună, reușind să iasă din apă după 41:31, ceea ce a însemnat un pace de 2:05/100 m. După 4min27s petrecute în prima zonă de tranziție, Laurențiu a parcurs cei 80 de km de la proba de ciclism în 2:10:21, cu o medie de 36.78km/h. A doua tranziție a fost un pic mai rapidă decât prima, 3:21, iar proba de alergare a durat 1:27:03, adică o medie de 4:48 min/km.

Laurețiu nu a ratat șansa de a-i cunoaște și de a sta de vorbă cu cei mai buni triatloniști de la nivel mondial.

A fost în cursă și colegul nostru Andrei Vrabii, care a parcurs același traseu de la Collins Cup, dar în cadrul World Triathlon Long Distance Championships, reprezentând Republica Moldova. El a trecut linia de finish după 03:48:31, pe locul 27 din 29 de finisheri (au fost patru DNF-uri). Rezultatele complete pot fi consultate aici.

Ironman Suedia (Kalmar)

Beatrice Ologeanu a fost singura reprezentantă a României la Ironman Sudia, cursă care a avut loc sâmbătă, 20 august, la Kalmar.

Beatrice a reușit o cursă foarte bună, încheiată după 11:08:22, locul 544 din 1790 de participanți, locul 53 din 326 feminin și locul 15 din 49 de sportive de la categoria 30-34 ani.

Beatrice a înotat 3,8 km în 1:09:34, cu o medie de 1:48/100 metri, după care a petrecut 6:48 în prima tranziție. Proba de ciclism (180 km) a fost parcursă în 6:01:23 (o medie de 29,39 km/h), iar proba de alergare (42 km) în 3:49:48 (o medie de 5:22min/km). A doua tranziție, între ciclism și alergare, a fost de 5:02.

”A fost tare frumos traseul de concurs din Suedia. Am avut ceva dificultăți la bicicletă, pentru că a bătut foarte tare vântul, dar la alergare m-am simțit foarte bine, încurajată și de atmosfera extraordinară pe care au generat-o miile de spectatori – era ceva de nedescris. Sunt fericită cu rezultatul obținut, am zâmbit aproape toată cursa, chiar m-am distrat!”, ne-a spus Beatrice Ologeanu.