Weekend Report – Azuga Trail Race și Ironman 70.3 Grecia

25 octombrie, 2021 / Nici un comentariu

Sezonul de concursuri sportive încă nu s-a încheiat – Unstopable Sport Club a fost prezent la Azuga Trail Race și Ironman 70.3 Grecia. Din păcate, prima ediție a Ironman California a fost anulată.

Azuga Trail Race

În weekendul recent încheiat a avut loc Azuga Trail Race, o cursă care a revenit după mai bine de șapte ani.

Cursa a propus patru trasee, cu urcări epuizante (din care nu a lipsit cea de pe pârtia Sorica) și coborâri rapide, cu poteci șerpuitoare și peisaje fabuloase.

Felicitări celor 10 sportivi din Unstoppable Sport Club care au și-au depășit limitele la Azuga!

Sorica Sunset Vertical

Proba Sorica Sunset Vertical a fost o cursă rapidă (2 km) dar, în acelaș timp, dificilă (diferență de nivel de 500 de metri).

NumeLoc generalTimpDiferența față de câștigător
Florin ȘestacovschiLocul 500:22:5300:02:28

Cursa a fost câștigată de către Viorel Pălici, care a trecut linia de finish după 00:20:24.

Traseul ATR S13

Traseul ATR S13 a avut o distanță de 13 km, cu diferență de nivel de 850 de metri. A fost un traseu adresat începătorilor, compus din trei kilometri de asfalt, șase de drum forestier și patru de potecă.

NumeLoc generalLoc categorieTimp
Adina PatricheLocul 21Locul 31:39:25

Adina s-a clasat pe locul 3 în clasamentul general feminin din 38 de participante care au trecut linia de finish.

Traseul ATR M20

Cu o distanță totală de 20 km, la această probă a exista o diferență de nivel de 1.200 de metri.

Florin ȘestacovschiLocul 9Locul 3 (M35-49)02:08:03
Dan DudașLocul 14Locul 3 (M50+)02:15:32
Cătălin MarinLocul 37Locul 18 (M35-49)02:40:52
RaduPopescuLocul 67Locul 25 (M35-49)03:00:21
Florian Sorel-NițuLocul 68Locul 11 (M50+)03:01:18

Traseul ATR L31

Cel mai lung traseu din cadrul concursului (31 km), cu o diferență de nivel de 2.000 metri (s-au alergat 2 km inclusiv pe creastă alpină).

Dragoș MunteanuLocul 11Locul 1 (M16-34)03:36:25
Edi PetrovLocul 16Locul 5 (M35-49)03:52:00
Cristian-Crângașu BrenceaLocul 43Locul 20 (M35-49)04:26:07
Daniel AlbuLocul 56Locul 11 (M16-34)04:40:12
Simina StanLocul 62Locul 3 (F16-34)04:47:45
Mădălin PopaLocul 66Locul 32 (M35-49)04:54:25

Felicitări și mențiuni speciale avem și pentru voluntarii acestui concurs, mai ales pentru cei din partea Unstoppable, cum a fost și Andreea Călugăru, care le-a făcut concurenților viața mai ușoară :).

Ironman 70.3 Grecia

Adrian Balmeș și Ilie Filip nu au reușit să participe la H3RO Mamaia 2021, dar și-au luat revanșa în Grecia, la Costa Navarino, unde au trecut cu succes linia de finish.

Ironman 70.3 înseamnă 1,9 km not, 90 km ciclism și 21 km alergare.

Adrian Balmeș a încheiat cursa după 5:22:16 (00:29:23 la înot, 02:56:19 la ciclism și 01:46:37 la alergare).

Ilie Filip a trecut linia de finish după 05:33:44 (00:34:18 la înot, 03:09:23 la ciclism și 01:36:51 la alergare).

Adrian Balmeș s-a clasat pe locul 36 din 118 participanți la categoria de vârstă M40-44 și pe locul 146 la nivel general, din 679 de concurenți.

Ilie Filip a ocupat poziția 20 din 58 la categoria de vârstă M50-54 și locul 202 în clasamentul general.

Ironman California

Din păcate, prima ediție a Ironman California, care adunase la start cele mai grele nume din triatlonul mondial, a fost anulată din cauza condițiilor meteorologice potrivnice.

Laurențiu Vlădan se afla pregătit la linia de start, va trebui să se mulțumească însă doar cu o călătorie până în Statele Unite, dar și cu o fotografie alăturide Jan Frodeno :).