Run for life 2023

09 octombrie, 2023 / Nici un comentariu

Unstoppable Sport Club a făcut parte din echipa de organizare a Crosului Run For Life, un eveniment sportiv caritabil care a avut loc la Arena Națională din București, sâmbătă, 7 octombrie.

Clubul nostru a organizat cursa de duatlon destinată copiilor, Trikids, care a avut probe pentru patru categorii de vârstă, 6-8 ani, 9-10 ani, 11-12 ani și 13 ani.

Competiția destinată celor mici a fost organizată în parteneriat cu Federația Română de Triatlon (FRTRI) și a făcut parte din calendarul național de competiții destinate copiilor, care are ca scop promovarea acestui sport către vârste cât mai fragede, dar și încurajarea unui stil de viață cât mai sănătos în rândul generației tinere.

Micii triatloniști au avut trei probe de efectuat: alergare-ciclism-alergare:

• 6-8 ani: 500 m alergare/ 1km ciclism / 300 m alergare
  • 9-10 ani: 800 m alergare/ 2 km ciclism/ 500 m alergare
  • 11-12 ani: 1 km alergare / 3 km ciclism / 800 m alergare
  • 13 ani: 1,5 km alergare/ 5 km – ciclism / 1 km alergare

”A fost primul concurs organizat de către Unstoppable. Principala noastră grijă a fost siguranța traseului, astfel încât copiii să poată concura fără niciun incident care să le pună în pericol siguranța fizică”, a spus Alexandru Șerban, antrenor de triatlon în cadrul Unstoppable.

La start au fost peste 120 copii, de la principalele cluburi de triatlon din țară.

”Mă bucur că la start a fost o mare parte dintre copiii care se antrenează cu clubul Unstoppable. Au trecut peste emoții și au concurat ca niște adevărați sportivi. Mai emoționați am fost noi, antrenorii, dar și părinții care i-au văzut direct în acțiune”, a spus Nicolae Ivan, antrenor de triatlon la Unstoppable.

Suntem mândri de toți copiii din Unstoppable care au luat startul la acest concurs: