![](https://unstoppablesport.club/wp-content/uploads/2023/10/Untitled-design-1.png)
Scris de Ioana Iorgulescu
Duminica trecută am participat la Ironman Calella-Barcelona. Am avut această mare dorință, să reușesc să termin un triatlon pe distanța Full și, în sfârșit, mi-am îndeplinit-o!
Obiectivul meu înaintea cursei era să o termin în timpul limită de 16 ore și, evident, să mă încadrez în timpii intermediari. Mi-a fost frică de înot, pentru că mă temeam de valuri, îmi doream să termin proba de ciclism în vreo șapte ore și apoi speram să reușesc să alerg maratonul, cum-necum, pentru că am ceva probleme cu un genunchi.
Înotul l-am trecut cu bine, deși nu am scăpat de valuri, dar am blocat cumva teama și nu m-am oprit până la mal. Se pare că am înotat chiar cu 500 de metri mai mult, după ceasul Garmin.
La bicicletă mi-a ieșit așa cum plănuisem, adică am parcurs cei 180 im în 6:51:27, cu mici opriri pe parcurs pentru realimentare.
Ei bine, la alergare, care este și proba mea preferată, am încercat să susțin un ritm de 6 minute pe kilometru, dar după vreo trei kilometric a început să mă doară genunchiul și am redus ”motoarele”.
Am reușit să termin cursa după 14h18min24s, însă nu timpul a fost important pentru mine, ci faptul că am dus acest concurs infernal până la capăt.
N-am avut nicio crampă musculară, n-am avut probleme stomacale, nu am simțit vreo amețeală, nu m-am lovit de niciun zid. Pulsul meu cardiac mediu a fost 125 la înot, 127 la proba de ciclism și 126 la alergare.
A fost ușor? Nu, deloc! Am făcut multe sacrificii ca să ajung aici, multe eforturi și compromisuri, dar și o voință de fier, altfel nu aș fi reușit. Mi s-a spus că tot meritul este al meu, sunt însă convinsă că nu aș fi reușit să termin această competiție într-o stare fizică bună fără un antrenor care să mă îndrume, să-mi facă plan de antrenament, să-mi spună ce și când să mănânc în cursă. Mulțumesc Alex Diaconu, mulțumesc Unstoppable Sport Club, I am an Ironwoman și acesta este și meritul vostru!
![](https://unstoppablesport.club/wp-content/uploads/2023/10/WhatsApp-Image-2023-10-05-at-8.44.00-PM.jpeg)
Ioana Iorgulescu are 56 de ani și este expertă în cifre. Lucrează în domeniul consultanței financiare și știe că întotdeauna te poți baza pe numere. Ele nu mint.