Alex Diaconu

Antrenor de triatlon acreditat ITU și absolvent al Facultății de Educație Fizică și Sport,campion național pe distanță sprint, olimpică, Half și Full IronMan.

Alex Diaconu are o pregătire universitară și acreditare internațională ca antrenor și colaborează îndeaproape cu mentorii săi, Valeriu Tomescu, antrenorul din spatele medaliilor de aur la maraton de la JO Beijing 2008 și directorul laboratorului de cercetare al COSR, și Arild Tveiten, fostul antrenor Coordonator al Federației Norvegiene de Triatlon și actualul coordonator al lotului profesionist Norvegian de Natație.

În decursul carierei de antrenor, Alex Diaconu a câștigat titlurile de Campion Mondial și European la AquaBike categoria amatori, alături de Andreea Bălan. De asemenea, în palmaresul său de antrenor se află și trei titluri de Campion European la Elite, la disciplina Biathlete by World Aquatics, prin sportivul Alex Ion

Ca sportiv Alex Diaconu a câștigat opt titluri de Campion Național la categoria Elite:

• 2 x Half ironman 2013 & 2018;
  • 3 x Duathlon 2006, 2007 & 2009;
  • 1 x Triatlon Standard 2010;
  • 1 x Maraton cu echipa CSM Zalău 2008

În 2018, a terminat pe locul șase în circuitul mondial de Long Distance Triathlon la categoria Elite.

De asemenea, în cariera de sportiv, Alex Diaconu a participat la patru campionate mondiale de amatori: