Bronz pentru Unstoppable la Campionatul Național de Aquatlon 2023

28 martie, 2023 / Nici un comentariu

Artur Nazluian, sportiv refugiat din Ucraina și legitimat la Unstoppable Sport Club, s-a clasat pe locul trei în cadrul Campionatului Național de Aquatlon, ce a avut loc duminică, 26 martie, la bazinul olimpic din Târgu Mureș.

Artur Nazluian (dreapta), locul 3 Campionatul Național de Aquatlon

Sportivii au fost repartizați în serii, astfel încât a existat o etapă de calificări și o finală.

Artur Nazluian, care participă la categoria Juniori 1 (18-19 ani) s-a clasat pe locul 3 general atât în calificări, cât și în finală.

În calificări Artur a cumulat un timp competițional de 10:26, în spatele lui Carol Popa (CSM Constanța) care a avut 10:21 și a lui Petre Raul (CSM Constanța), care a înregistrat 09:53. Probele de la cadeți, juniori, U23 și Elite au fost înot 400 metri și alergare 1,3 km.

În finală, distanțele au fost mărite la alergare, proba de înot a rămas la 400 de metri, iar cea de alergare a crescut la 2,6 km.

Artur Nazluian a închis competiție după 14:52 (05:25 la înot și 09:01 la alergare, cu 27 de secunde tranziție între cele două probe). Sportivul legitimat la Unstoppable a avut a doua cea mai bună alergare din finală, după Carol Popa (08:58).

Artur s-a clasat pe locul 1 la categoria Juniori masculin 18-19 ani, în fața lui Cătălin Sviderski (CS Politehnica Cluj-Napoca) și Alexandru Oprișan (CS Olimpia București).

Rezultatele complete pot fi consultate aici.