Unstoppable Ladies la Ironman 70.3 Erkner

14 septembrie, 2022 / Nici un comentariu

Peste 1.400 de triatloniști și triatloniste au trecut linia de finish la prima ediție a competiției Ironman 70.3 Erkner care a avut loc în Brandenburg, în apropiere de Berlin.

Sportivii au avut de înotat 1,9 km în lacul Dämeritz, după care de pedalat 90 km între Spree și Fürstenwalde și înapoi, pentru ca la sfârșit să alerge un semimaraton, trei tururi prin Erkner.

Unstoppable le-a avut la start pe Ioana Iorgulescu și Petruța Druga, două sportive cu o voință de fier, care au trecut linia de finish în condiții absolut speciale: Ioana s-a aflat la trei luni distanță de la o fractură de claviculă, iar Petruța a fost la primul ei concurs pe distanța Half.

”A fost o cursă grea, dar am dus-o până la capăt, niciun moment nu m-am îndoit că n-o pot face. Am terminat cu zâmbetul pe buze, iar acum mă gândesc deja la următoarea competiție Half. Va fi în Grecia”, ne-a spus Petruța Druga.

Șase ore și 52 de minute a durat aventura Petruței la Ironman 70.3 Erkner, ore muncite, ore consumate pentru a demonstra că este de neoprit.

Petruța a înotat 54:32, a pedalat 3:36:54 și a alergat 2:04:57.

Ioana Iorgulescu și-a revenit aproape miraculos după o fractură de claviculă, petrecută în urmă cu nici trei luni. A fost o războinică și a trecut linia de finish după 5:53:37, pe locul 5 la categoria de vârstă F55-59.

Cifrele Ioanei:

• 46:21 înot
  • 3:09:58 ciclism
  • 1:44:18 alergare

”Sunt foarte mulțumită de rezultatul meu, că m-am vindecat repede, că m-am simțit bine. Acum mă gândesc la o competiție Full Ironman, care va fi probabil anul viitor, la Barcelona”, ne-a spus Ioana.