Unstoppable la Transfier 2022

05 septembrie, 2022 / Nici un comentariu

Transfier și-a câștigat de-a lungul anilor pe bună dreptate reputația de cel mai greu concurs de triatlon din România, dar și cel mai frumos. Te apucă fiorii doar când te gândești că proba de ciclism are loc pe Transfăgărășan, care a și fost numit “cel mai frumos drum din lume” de către emisiunea Top Gear. Nici proba de înot nu este mai prejos, căci se desfășoară în Lacul Vidraru, un lac impunător, cu ape reci.

Ediția din 2022 a avut parte de condiții meteo care nu au permis desfășurarea concursului Half pe traseul clasic, s-au pedalat doar 80 din 90 km, iar diferența de nivel a fost mai mic, în jur de 900 de metri. A plouat și s-au format bălți care au mascat gropile din asfalt, ce au pus mari probleme concurenților, mulți dintre ei fiind nevoiți să abandoneze din cauza penelor.

Însă, în ciuda puținelor grade Celsius de afară, atmosfera a fost încinsă, iar entuziasmul de a lua parte la unul dintre cele mai grele și mai frumoase concursuri de triatlon din țară a avut prioritate, și datorită contextului logistic excelent pe care l-au oferit organizatorii.

Au fost două probe: lungă, de tip Half, și scurtă, de tip Olimpic. Din cauza vremii nefavorabile proba Half a însemnat proba Olimpic x 2.

Transfier 70.3 Individual

Probe de concurs: 1,9 km înot în lacul Vidraru, 75-77 km ciclism, 21 km alergare

Andrei Vrabii a câștigat Transfier 2022! Sportivul moldovean legitimat la Unstoppable Sport Club a trecut primul linia de finish, după 4h17min30s, cu un avans lejer de șase minute și 37 de secunde față de următorul sportiv clasat, Alexandru Bălan (Seven Sport Club).

”M-am aștetat la ceva mai greu, pentru mine a fost o cursă ca un antrenament. Sunt în pregătire pentru Ironman Cascais (Portugalia, 15 octombrie) și nu aveam Transfier 2022 în plan, dar mi-am dorit mai mult să-mi apăr titlul câștigat anul trecut”, ne-a spus Andrei Vrabii.

Andrei a câștigat și în 2021 Transfier, când s-a impus cu un avans de aproape 12 minute față de următorul clasat, Beres Hunor, tot de la Unstoppable Sport Club (detalii aici).

”M-am simțit foarte bine, a fost o cursă controlată, chiar de la înot, unde am fost mai mereu al doilea, al treilea. M-am și mirat, pentru că la ultima competiție, la mondialele din Slovacia, am avut probleme la înot”.

Potrivit ciclocomputerului de pe bicicleta lui Andrei, proba de ciclism a avut 77 km

”Proba de ciclism a fost mult mai ușoară fără urcarea spre Bâlea, dar relieful a fost dificil oricum, pentru că erau multe curbe, care nu-ți permiteau să menții o putere mare și constantă. Am ales un ritm mai ușor și am tras doar în anumite porțiuni, de cățărăre mai susținută”, a mai spus Andrei Vrabii.

Andrei Vrabii are un mesaj pentru cei care au participat în 2022 pentru prima oară la Transfier:

”Veniți și la Transfier 2023, neapărat, pentru că fără cățărarea de la Bâlea Transfierul nu este Transfier, doar așa veți înțelege cu adevărat ce înseamnă Transfier”.

Probe de concurs: 1,5 km înot în lacul vidraru, 40 km ciclism și 10 km alergare

Georgian Ionuț Călin a fost cel mai bine plasat sportiv Unstoppable Sport Club de la proba Olimpică, din cadrul Tranfier 2022, el reușind să treacă linia de finish după 2h41min29s, locul 8 în clasamentul general și locul 1 la categoria 35-39 ani.

Unstoppable a avut rezultate excelente și la fete, prin Iulia Florea, locul 1 la categoria F30-34 și Mădălina Leonte, locul 1 la categoria F45-49

Georgian Ionuț Călin2:41:29Locul 8Locul 1 categoria M35-39
Alexandru Pârvănescu2:41:31Locul 9Locul 4 categoria M40-44
Mădălin Munteanu2:45:49Locul 11Locul 2 categoria M35-39
Aurelian Mihai Răducanu2:58:26Locul 20Locul 2 categoria M55-59
Iulia Florea3:05:33Locul 22Locul 1 categoria F30-34
Valentin Bucur3:07:23Locul 24Locul 5 categoria M35-39
Mădălina Leonte3:24:20Locul 39Locul 1 categoria F45-49
Alexandru Titirișcă3:27:02Locul 43Locul 10 categoria M35-39