Unstoppable Kids la TriKids Tulcea 2022

15 septembrie, 2022 / Nici un comentariu

Unstoppable Sport Club i-a dus la Tulcea pe copiii din cadrul secției de triatlon, pe 10 septembrie, când a fost organizată competiția TriKids 6.

Competiția a fost un eveniment destinat copiilor cu vârste între 6 – 13 ani, care s-au întrecut pe diferite distanțe. Din păcate, din cauza vântului puternic și a valurilor iscate în lacul Ciuperca, proba de înot la copii a fost anulată și transformată în probă de alergare, aproximativ 300 metri pentru toate categoriile de vârstă.

Categorie de vârstăAlergareCiclismAlergare
6-8 ani300 m2.5 km400 m
9-10 ani300 m2.5 km400 m
11-12 ani300 m5 km600 m
13 ani300 m5 km1000 m

Cum s-au descurcat copiii din Unstoppable Kids?

”Rezultatele contează mai puțin. Contextul este cel mai important. Copiii au ocazia să simtă pe pielea lor atmosfera unui concurs și să facă greșeli”, a spus Alexandru Șerban, antrenor de triatlon în cadrul Unstoppable Kids.

Aceste greșeli nu contează acum, în mod real, dar mai târziu, când ei vor ajunge la vârsta adevăratei performanțe, vor fi lecții învățate”, a spus Ivan Nicolae, antrenor de triatlon la Unstoppable Kids.

Campionatul Național de Triatlon Supersprint

Tot la Tulcea a avut loc și Campionatul Național de Triatlon Supersprint, iar Unstoppable a avut în competiție doi sportivi, pe Cristian Popa, la juniori II masculin, 16-17 ani (locul 8) și pe Andrei Negoiță, la cadeți, 14-15 ani (locul 8).

Juniorii au avut 300 metri înot, 5 km ciclism și 1 km alergare, iar cadeții 400 metri înot, 10 km ciclism și 2,5 km alergare.

Fotografii: Radu Cristi