Podium pentru Unstoppable la Sibiu Triathlon Challenge

08 august, 2022 / Nici un comentariu

Triatlonul românesc s-a îmbogățit cu încă o competiție ce are toate șansele să devină una de referință în următoarele sezoane din calendarul sportiv intern: Sibiu Triathlon Challenge.

Prima ediție a concursului de triatlon de la Sibiu a avut loc duminică, 7 august 2022, în zona Pădurii Dumbrava, cu locuri de referință: Grădina Zoologică, Muzeul Civilizației Tradiționale ASTRA si drumurile județene Sibiu –  Rășinari DJ 106 A și Sibiu –  Cisnădioara DJ 106 D.

Sportivii au avut la dispoziție două distanțe de concurs, olimpică și sprint, unde au avut de parcurs 1,5 km înot + 40 km bicicletă + 10 km alergare, respectiv 500 m  înot + 20 km bicicletă  + 5,5 km alergare.

Untsoppable a avut 11 sportivi care au participat la cursa de la Sibiu. La distanța olimpică cel mai bine clasat sportiv Unstoppabe a fost Florin Șestacovschi, locul 3 la nivel general și locul 1 la categoria de vârstă 30-39 ani. Răzvan Ene a ocupat locul 4 la nivel general și locul 1 la categoria 40-49 ani.

Răzvan Ene (stânga), Mădălina Leonte (dreapta)

La feminin, Maria Mirela Popescu s-a clasat pe locul 3 în clasamentul general și locul 1 la categoria de vârstă 50-59 ani.

Unstoppable a luat podium și la distanța sprint, prin Mădălina Leonte, locul 3 la open feminin.

Mădălina Leonte (dreapta), locul 3 general feminin Sibiu Triathlon Challenge, proba Sprint