Unstoppable la Timișoara Triathlon 2022

29 iulie, 2022 / Nici un comentariu

Unstoppable Sport Club a participat cu 14 sportivi la prima ediție a competiției Timișoara Triathlon, care a avut loc duminică, în data de 24 iulie 2022.

Am rămas plăcut impresionați de calitatea acestui concurs, care a debutat cu nota 10 la toate capitolele organizatorice.

Timișoara Triathlon a avut trei tipuri de probe, Sprint, Olimpic și Half, iar distanțele au fost următoarele:

• 22 km alergare.

Proba de înot s-a desfășurat pe Canalul Navigabil Bega, cu startul din trei locații, tot mai apropiate de zona de tranziție, în funcție de cursa aleasă. Pentru toate cursele s-a înotat dinspre amonte înspre aval, în sensul de curgere al apei, iar startul a fost de tip roll start.

Ruta de ciclism a avut o buclă de aproximativ 6,9 km lungime, care a trebuit parcursă de 13 ori pentru concurenții de la proba Half, de șase ori pentru cei de la Olimpic și de trei ori pentru cei de la sprint.

În ceea ce privește traseul de alergare, s-a folosit o buclă de aproximativ 4 km lungime, care a fost parcursă de mai multe ori, în funcție de proba de concurs.

Sportivii Unstoppable au obținut rezultate deosebite la această competiție și, cu siguranță, în 2023 vom fi și mai mulți la linia de start.

Andrei Vrabii a obținut locul 1 în clasamentul general la proba Half, iar Maria Mirela Popescu s-a clasat prima în clasamentul general feminin la proba Olimpic.

”A fost o cursă bună, la care m-am simțit bine la toate probele”, ne-a spus Andrei Vrabii. ”Mi-au plăcut traseele, vreau să revin la Timișoara și anul viitor”.

Andrei Vrabii a câștigat detașat concursul, cu un avans de peste 8 minute față de următorul clasat.

”A fost un concurs foarte bine organizat, în care cele mai mari probleme au fost căldura și multele întoarceri de la proba de ciclism”, ne-a spus Maria Mirela Popescu. ”Cel mai bine m-am simțit la proba mea favorită, înotul, dar am tras tare la toate”.

Rezultate Unstoppable la Timișoara Triathlon

Half

• Andrei Vrabii, locul 1, timp total 4h10’25
  • Bogdan Serțe, locul 25 general, locul 4 categoria 35-49 ani, timp total 5h37’19
  • Laurențiu Vlădan DNF – retragere la alergare, din cauza unei accidentări la gleznă.

• Florian Sorel Nițu, locul 4 categoria 55-59 ani, timp total 2h44’56
Aurelian Răducanu (mijloc), Walter Haemmerle (dreapta), locurile 1 și 2 la categoria 55-59 ani