Unstoppable la Ironman Tallinn și Ironman Maastricht

10 august, 2022 / Nici un comentariu

Unstoppable Sport Club a fost pe harta mondială a concursurilor de Ironman în weekendul recent încheiat, cu participare în Estonia și Olanda, la Ironman Tallinn, respectiv Ironman Maastricht.

Avem patru colegi care au parcurs distanța Full, adică 3,9 km înot, 180 km ciclism și 42 km alergare. Sute de ore de antrenament s-au concretizat cu succes la liniile de finish. Avem patru integraliști Ironman, dintre care un sportiv calificat la Ironman Kona, finala mondială a concursurilor Ironman, competiția la care visează să ajungă majoritatea triatloniștilor de anduranță.

Ironman Tallinn

Ionuț Olariu și Tudor Gherghel ne-au reprezentat la Tallinn. Cei doi au trecut cu succes linia de finish, Ionuț Olariu după 10:08:20 (locul 91 general), iar Tudor Gherghel după 11:46:52 (locul 304 general).

Acest concurs a însemnat pentru Ionuț Olariu o îmbunătățire de aproape 25 de minute față de rezultatul obținut în Estonia în 2021. Succesul este cu atât mai important cu cât timpul obținut i-a adus un slot de calificare la Kona, finala mondială a concursurilor Ironman.

Ionuț Olariu după finish la Ironman Tallinn 2022

Temperatura a fost ideală în ziua competiției, în jur de 20 de grade, dar se anunța ploaie și vânt în rafale. Temperatura apei a fost perfectă pentru mine, am încercat să nu forțez și să-mi păstrez cât mai multă energie pentru probele de ciclism și alergare.

Față de alte dăți, când am ieșit din apă foarte obosit, acum m-am simțit bine, ba chiar am reușit să fac o tranziție cu cinci minute mai rapidă decât în 2021.

La bicicletă mi-am încălzit picioarele în primele 60 de minute, iar următoarele trei ore au fost conform planului, în zona de concurs. În ultimele 60 de minute am redus puțin turația, ca să fiu pregătit de alergare. Per total, mi-a ieșit exact puterea pe care mi-am propus-o: 215 wați, a spus Ionuț Olariu.

Proba de ciclism a fost stresantă, pentru că a început ploaia de la minutul 30, în combinație cu vânt în rafale. Aveam mari probleme de vizibilitate și mi-a fost teamă permanent să nu cad. Anul trecut, în exact aceleași condiții, am căzut într-o curbă.

La alergare, m-am simțit foarte bine, simțeam că pot ține pace-ul propus, mai ales că m-am antrenat foarte multe luni pentru el, 4:45. N-am reușit să-l țin până la capăt, probabil că încă nu am maturitatea musculară pentru a menține această viteză după șase ore de efort.

M-am înscris la Tallinn în 2022 cu două obiective: să scot sub 10 ore și să obțin un slot la Kona. Sunt mulțumit.

Tudor Gherghel, cu medalia mult dorită de la Tallinn

Proba de înot a fost într-un lac destul de murdar, iar la bicicletă a plouat și a bătut vântul de nu vedeai nimic. La alergare a fost ok vremea, dar bateriile mele au fost epuizate la bicicletă, a spus Tudor Gherghel.

Tot la Tallinn, a doua zi după competiția de Full, a avut loc concursul pe distanța Half, unde Roxana Gherghel a concurat la categoria F40-44.

Roxana a trecut linia de finish după 6:32:51, locul 859 din 1.006 participanți, locul 22 din 31 de sportive la categoria ei de vârstă. Ea a avut de înotat 1,8 km, de pedalat 90 km și de alergat 21 km.

Rezultate complete:

NumeTimp totalÎnotT1CiclismT2Alergare
Ionuț Olariu10:08:201:22:192:384:59:043:40:59
Tudor Gherghel11:46:521:25:375:555:35:132:354:37:33
Roxana Gherghel45:133:24:115:302:11:43

Ironman Maastricht

Înot în râul Maas, un traseu nou de bicicletă prin minunatul peisaj din sudul Limburgului și un traseu de alergare prin inima orașului, asta a propus Ironman Maastricht – Limburg. A fost un festival dedicat triatlonului, într-unul dintre cele mai vechi orașe din Olanda, iar doi dintre colegii noștri au concurat aici: Ilie Filip și Marius Pandelache.

Marius Pandelache a trecut linia de finish după 11:23:16, locul 328 din 921 de participanți, locul 44 din 118 la categoria de vârstă M45-49.

Ilie Filip a terminat concursul după 11:23:25, locul 330 din 921 de participanți, locul 24 din 89 la categoria de vârstă M50-54.

Marius Pandelache11:23:161:24:099:245:56:536:273:44:50
Ilie Filip11:23:251:20:515:156:04:456:243:44:49