Andrei Aioanei și drumul de la hernie cervicală la primul triatlon

12 iulie, 2022 / Nici un comentariu

Andrei Aioanei (37 ani) este inginer la o firmă de proiectare în construcții. A făcut multe sporturi până acum, în jur de 15 ani acumulați de aikido, windsurfing, escaladă sportivă și hard enduro cu motocicleta.

Din păcate, numeroasele ore petrecute la birou, o geometrie imperfectă a coloanei și unele accidentări din sport s-au soldat cu o hernie cervicală la două discuri, C4-5 și C5-6. Doctorul i-a recomandat practicarea înotului, un sport care nu pune niciun fel de presiune pe articulații, tendoane sau coloana vertebrală.

În urmă cu trei luni, Andrei s-a alăturat clubului Unstoppable, unde a început cursurile de înot. Nu avea suflu, rezistență și nici tehnică pentru a înota fără oprire 100 de metri. A venit conștiincios la bazin, a executat toate exercițiile de tehnică pe care i le-a pregătit antrenorul și după trei luni au apărut și primele rezultate.

Andrei Aioanei - Unstoppable Sport Club
Andrei Aioanei

”Înotam cu greu 100 de metri la început, iar acum depășesc și 1.000 de metri și simt că încă am rezerve de energie. Mi-am îmbunătățit considerabil tehnica, dar și anduranța”, ne-a spus Andrei Aioanei.

”Cu toate că nu m-am gândit la început la așa ceva, noua mea țintă este să particip la un triatlon olimpic, în ștafetă cu încă doi prieteni, iar eu să fac proba de înot”

Unstoppable Sport Club este cel mai mare club de triatlon din România, destinat sportivilor amatori. Organizăm antrenamente de înot atât pentru începători, cât și pentru avansați. Toate ședințele de antrenament sunt coordonate de către un antrenor, care oferă feedback în mod constant. Pentru mai multe detalii puteți consulta această pagină: https://unstoppablesport.club/2022/05/24/antrenamente-pentru-inot/.

Dacă te interesează să te înscrii în clubul nostru poți citi detalii aici: https://unstoppablesport.club/inscrie-te-in-clubul-unstoppable/.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *