Unstoppable obține 3 calificări la Ironman Kona

23 august, 2021 / Nici un comentariu

Unstoppable Sport Club, cel mai mare club de triatlon din România dedicat sportivilor amatori, a obținut recent 3 sloturi de calificare la Ironman Kona, finala mondială a circuitului Ironman.

Îi vom avea în finală la Kona pe Andreea Călugăru, Răzvan Ene și Beres Hunor.

Andreea Călugăru, calificare istorică la Ironman Finland

Andreea Călugăru este prima sportivă triatlonistă din România care obține un slot de calificare la Ironman Kona, după performanța deosebită obținută în cadrul Ironman Finland, unde s-a clasat pe locul 4 la categoria sa de vârstă.

Andreea a trecut linia de finish după 10:33:13, reușind astfel cea mai bună performanță a sa la o competiție Ironman.

E un timp care m-a uluit. Știind ce antrenamente (nu) am făcut și văzând la fața locului traseul și prognoza meteo, eu mi-am propus să scot 11 ore. Situația în teren se prezenta cam așa: se înota într-un lac rece (18° la recunoaștere) și negru ca smoala. De pe mal se vedea roșu, dar când intrai în el constatai ca înoți în beznă totală.

La bicicletă traseul era mult mai rău decât îmi imaginasem. Cei 1500m de diferență de nivel erau distribuiți cum nu se poate mai rău: în n’șpe delușoare care se succedau necontenit, fără să te lase să intri vreodată într-un ritm. La asta adaug ca bonus asfaltul care am aflat că se cheamă chip n’ seal adică …pietricele grunjoase lipite împreună. Au fost 180 de km de zdruncinat din toate încheieturile, cu vânt, zone pe alocuri ude și pante … multe pante:).

Iar alergarea a fost cireașa de pe tort. Bucla de 10km urca și cobora lin, iar din când în când îți arunca câte o distracție: o urcare de 200m cu 9% chiar în zona de start/finish, o succesiune de urcări scurte dar intense pe trail în capătul opus și… bonus de la furtuna: zone cu apa rece în pantofi, crengi și șanțuri.

Andeea Călugăru
Am felicitat-o pe Andreea, cu mic, cu mare, în cadrul unei sesiuni ușoare de alergare de la pista de atletism Lia Manoliu.

Beres Hunor și Răzvan Ene, calificare la Ironman Tallinn

Beres Hunor și Răzvan Ene s-au calificat la Kona în cadrul competiției Ironman Tallin, după ce s-au clasat pe locul 8, respectiv pe locul 6 la categoria lor de vârstă.

Unstoppable i-a așteptat cu diplome pe sportivii care au participat la Tallinn. În foto: Ilie Filip (stânga), Claudiu Hațegan, Hunor Beres, Răzvan Ene și Laurențiu Vlădan (dreapta)

Hunor, care a concurat la categoria de vârstă 40-44 ani, a trecut linia de finish după 9:34:33. Răzvan Ene, categoria 45-49 ani, a terminat competiția după 9:38:23.

Rezultatele foarte bune înregistrate de cei doi sportivi Unstoppable care au obținut sloturi la Kona, dar și ale celorlalți colegi ai noștri, care au luat startul în acest concurs, au făcut ca Unstoppable să se claseze pe locul 3 în clasamentul cluburilor de la Tallinn.

Răzvan Ene (stânga), Laurențiu Vlădan, Ilie Filip și Hunor Beres (dreapta)

A fost ploaie, a fost vânt dar ne-am ținut tare, am strâns din dinți și am continuat să luptăm pentru linia de finish.Am luat startul din ultimul pluton, cu numărul 1036, motiv pentru care a trebuit să duc o luptă continuă cu depășirile altor concurenți. Totuși, am reușit să mă clasez în top 10 la categoria de vârstă, cu timpul general de 9 ore și 34 de minute.

Beres Hunor

Greu dar în același timp frumos, #ironmantallinn, o cursă în care am avut multă ploaie, vânt puternic, frig, iar în final m-am bucurat pentru rezultatul obținut 9h și 38min ce m-a clasat pe locul 6/143 la categoria mea de vârstă, care mi-a adus calificarea la campionatul mondial.

Răzvan Ene

La Ironman Tallinn au mai concurat:

• Ionuț Olariu (10:33:17)
  • Ilie Filip (10:59:52)
  • Laurențiu Vlădan (11:08:32)
  • Claudiu Hațegan (12:19:11)
Ce potrivire frumoasă, Laurențiu Vlădan (stânga) și Ilie Filip au trecut linia de finish împreună!