Motive pentru care să te antrenezi cu Unstoppable

19 august, 2021 / Nici un comentariu

Unstoppable Sport Club a ajuns unul dintre cele mai mari cluburi de triatlon din România și datorită faptului că este o comunitate care se bazează foarte mult pe antrenamentul în echipă.

Noi am înțeles încă de la început că doar împreună putem progresa și putem susține pe termen lung niște obiceiuri sportive care să ne ajute să creștem, cu ajutorul cărora să ne putem depăși limitele.

”Omul este un animal social”, spunea filosoful grec Aristotel. Are nevoie de confirmare, are nevoie de dialog, are nevoie de semeni pentru împărtășirea ideilor, pentru celebrarea reușitelor, pentru rezolvarea problemelor.

Încă mai ai nevoie de convingere că antrenamentul într-un grup organizat îți este mai mult decât benefic?

Avem modele care inspiră

În Unstoppable există sportivi exemplari care emană o energie incredibilă și îi ajută pe cei din jurul lor prin puterea exemplului. Nu ai cum să nu fii serios când îi vezi la lucru pe oameni precum Răzvan Ene, Hunor Beres sau Alex Ion. Puterea exemplului chiar funcționează.

Ne motivăm reciproc

Avem scopuri comune, concursuri comune, antrenamente comune, ne motivăm unii pe alții la antrenamente, ne împărtășim greșelile, dar și reușitele. Ne responsabilizăm reciproc.

Performanțele se îmbunătățesc

Suntem prieteni, dar și competitori, într-un mod sănătos. Ne împingem unii pe alții la antrenamente, astfel încât să putem reuși să ne depășim pe noi înșine, să trecem de limitele pe care tot noi ni le impunem, să pășim către progres. Când te antrenezi singur(ă) s-ar putea să te confrunți cu tentația de a renunța, uneori, sau de a o lăsa mai moale când nu e cazul. Presiunea colegilor te va determina să faci întregul antrenament și poate chiar un pic în plus.

Este mai sigur să te antrenezi în grup

Ești mult mai expus(ă) pe șosea atunci când ieși în mod individual la antrenamentul de ciclism. Cu cât este mai mare numărul de sportivi cu atât crește gradul de vizibilitate pentru șoferi și nivelul de ”respect” necesar ca aceștia să depășească grupul la o distanță sigură. E adevărat, pedalatul în grup implică și riscuri de accidentare, mai ales în cazul în care există și sportivi care nu sunt obișnuiți să meagă în pluton, dar acesta este un subiect pe care îl vom trata cu altă ocazie.

Învingi plictiseala

Exact! De multe ori intervin rutina și plictiseala și cea mai bună soluție pentru a le combate sunt antrenamentele cu parteneri. Alergările lungi, de 30 km, trec altfel atunci când le faci alături de prieteni.

Apartenența la comunitate

Apartenența la o comunitate îți oferă incredibil de multe satisfacții. Este nemaipomenit să împărtășești aceleași idei și valori împreună cu alți oameni, să faci parte din ceva dincolo de nevoile individuale.

Îți extinzi cercul social

Unstoppable Sport Club are peste 100 de membri legitimați în cadrul Federației Române de Triatlon, dar comunitatea noastră este și mai mare de atât. Avem un grup al nostru, pe WhatsApp, unde comunicăm și anunțăm diversele proiecte, în care suntem aproape 200 de oameni!

Diversitatea este uriașă, venim din domenii diferite, iar situațiile în care ne ajutăm unii pe alții sunt chiar dese.

Vrei să te înscrii în clubul Unstoppable? Primul pas îl poți face aici.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *