Weekend Report: Zell am See-Kaprun, Maratonul Olteniei, Predeal Forest Run și UTMB

01 septembrie, 2021 / Nici un comentariu

Ultimul weekend din luna august a fost plin de concursuri pentru Unstoppable Sport Club, unul în care colegii noștri au participat la curse de triatlon (Ironman 70.3 Zell am See-Kaprun), mountain biking (Maratonul Olteniei), alergare offroad (Maratonul Olteniei, Predeal Forest Run) și ultramaraton (UTMB).

4 x Ironman 70.3 Zell am See-Kaprun

Nu mai puțin de patru sportivi Unstoppable au participat la concursul de triatlon Ironman 70.3 Zell am See-Kaprun, pe o vreme potrivnică, cu temperaturi de 10 grade Celsius, vânt și ploaie:

• Laurențiu Vlădan (5:27:56)
  • Ilie Filip (5:33:46)
  • Tudor Gherghel (5:50:02)
  • Roxana Gherghel (7:22:36)

Laurențiu Vlădan s-a clasat pe locul 49 la categoria de vârstă 40-44 ani (locul 326 general). La doar șase minute distanță, Ilie Filip a trecut linia de finish de locul 16 la categoria de vârstă 50-54 ani (locul 389 general).

Inedit, Tudor și Roxana Gherghel, soț și soție, au bifat o amintire de neuitat pentru familie, linia de finish trecută cu succes de către amândoi, în cadrul aceleiași competiții. Tudor s-a clasat pe locul 95 la categoria de vârstă 35-39 ani (locul 541 general), iar Roxana pe locul 17 la categoria de vârstă 40-44 ani (locul 1067 general).

Podium la Maratonul Olteniei

A noua ediție a Maratonului Olteniei a avut, ca și anii trecuți, două curse: sâmbătă mountain biking, iar duminică cursa de alergare offroad.

La mountain biking au participat Emilian Nedelcu (cursa 33 km) și Maria Toader (cursa 22 km).

Cu toate că s-a clasat pe locul șase la nivel general (din 60 de finisheri), Emilian a ratat podiumul la categoria de vârstă 40-49 ani, foarte puternic reprezentată în această competiție, clasându-se pe locul 4 din 21 de participanți.

Maria Toader s-a clasat pe locul 2 la categoria de vârstă 30-39 ani și pe locul 65 din 85 la nivel general.

Maratonul Olteniei, podiumuri la alergare

Georgian Ionuț Călin a avut o cursă excelentă la Maratonul Olteniei, la cursa de 12 km, unde s-a clasat pe locul 3 la nivel general și pe locul 1 la categoria de vârstă 30-39 ani.

Emilian Nedelcu a avut succes mai mare la cursa de alergare de 12 km, unde s-a clasat pe locul 5 la nivel general (din 93 de finisheri) și pe locul 1 la categoria de vârstă 40-49 ani (din 15 participanți).

Predeal Forest Run

Tot în weekendul recent încheiat a avut loc și Predeal Forest Run, unde i-am avut reprezentanți pe Florian Sorel Nițu și Oana Subțirică.

Florian s-a clasat pe locul 6 la categoria M50+ și pe locul 104 la nivel general, în cadrul cursei de 13 km (650 metri diferență de nivel).

Oana Subțirică a participat la cursa de 24 km (1.300 metri diferență de nivel) și s-a clasat pe locul 35 la categoria de vârstă F30-39 și pe locul 284 în clasamentul general.

Edi Petrov, finisher la cea mai grea cursă de la UTMB

Eduard Petrov, Edi, a trecut cu succes linia de finish de la UTMB, una dintre cele mai grele și mai cunoscute curse de alergare ultra din lume. Edi a parcurs peste 170 km, cu o diferență de nivel de peste 10.000 metri, în 34:35:51.

Cu acest timp s-a clasat pe locul 255 din 1.521 de participanți la proba regină.