Unstoppable la Maratonul București 2019

16 octombrie, 2019 / Nici un comentariu

Unstoppable Sport Club nu putea să rateze cel mai mare concurs de alergare din România, unde au fost peste 20.000 de concurenți la toate probele.

Și nu doar popularitatea acestei competiții ne-a atras, ci și faptul că la București mereu a fost un traseu relativ plat, unde se pot face recorduri personale. De altfel, Maratonul București se încadrează în primele 10 rezultate ale Maratonului Berlin, una dintre cele mai rapide curse din lume.

Da, mulți dintre membrii clubului nostru au înregistrat recorduri personale! Că tot vorbim de record, ne înclinăm și îl aplaudăm pe câștigătorul concursului de maraton, Hosea Kipkemboi, din Kenya, care a stabilit un nou record al cursei de la București, după ce a trecut linia de finish în 2h 10min 49sec.

Să revenim la cifre mai umane totuși :), iată ce au făcut membrii Unstoppable Sport Club:

NumeProbaTimp oficialTimp realLoc generalLoc categorie
Emilian NedelcuSemimaraton1:29:131:28:55Locul 64Locul 26 (M35-44)
Cristian ȘtefănescuSemimaraton1:35:471:35:13Locul 144Locul 63 (M35-44)
Adrian BalmeșSemimaraton1:37:181:36:47Locul 169Locul 74 (M35-44)
Alexandru PârvănescuSemimaraton1:38:001:37:45Locul 183Locul 76 (M35-44)
Mihai BăloiuSemimaraton1:40:081:39:38Locul 220
Laurențiu VlădanSemimaraton1:41:181:40:46Locul 238Locul 93 (M35-44)
Ovidiu NicoiuSemimaraton1:44:221:43:48Locul 307Locul 104 (M18-34)
Radu PopescuSemimaraton1:45:381:44:40Locul 360Locul 137 (M35-44)
Cristian Crângașu BrenceaSemimaraton1:45:391:44:41Locul 364Locul 139 (M35-44)
Claudia SolomSemimaraton1:51:091:50:11Locul 529Locul 17 (F35-44)
Ioana IorgulescuSemimaraton1:55:401:54:06Locul 696Locul 7 (F45-54)
Adrian OanciaSemimaraton1:57:481:56:10Locul 782Locul 283 (M35-44)
Daniela CiureaSemimaraton2:00:362:00:03Locul 896Locul 40 (F35-44)
Alexandru CujbescuMaraton3:15:273:15:01Locul 73Locul 25 (M35-44)
Iulia FloreaMaraton3:47:313:46:30Locul 228Locul 11 (F18-34)
Edi PetrovMaraton3:52:063:50:49Locul 257Locul 83 (M35-44)
Mădălina Oana Leonte10 KM00:51:1600:50:57Locul 234Locul 4 (F45-54)

Câteva impresii

Emilian Nedelcu, record personal: ”A fost cel mai greu concurs de alergare din viața mea, am tras la maximum pe toată durata probei, dar sunt fericit, am coborât sub 1h30min!” (citește review-ul de cursă de pe blogul lui Emilian)

Laurențiu Vlădan, semimaraton: ”A fost greu, dar mă așteptam la asta, având un nivel de fittness la firul ierbii, după cele trei săptămâni de pauză după H3RO by TriChallenge 2019. Mi-am propus 1:40 și l-am dovedit, chiar dacă am stat în zona 5 de puls de la început până la final. Culmea, pe la km 15 mă gândeam că-mi este greu și că poate e cazul să o las mai moale, dar apoi mă gândeam la Eliud și la performanța lui din ziua anterioară și mă motivam că nu am nicio scuză :)”.

Adrian Balmeș, semimaraton, record personal: ”M-am simțit bine în cursă, atmosfera a fost excelentă, iar suporterii Unstoppable de pe traseu, precum și voluntarii au fost extraordinari. Am avut în plan să stau lângă pacerii de 1:40 în prima jumătate a cursei și să încerc să termin în fața acestora cât de mult pot, ceea ce s-a și întâmplat, terminând cu 7 minute mai repede decât recordul meu personal anterior”.

Mihai Băloiu: ”Am început cursa în forță și până la km 15 vedeam pacerii de 1:30. Am alergat alături de Cristi Ștefănescu, în mare formă. Îmi propusesem 1:35, dar după km 14 au apărut crampe la stomac și am scăzut ritmul. Am mâncat pizza cu o seară înainte și e posibil să fi contribuit la crampe. După o pauză de câteva săptămâni și câteva kilograme în plus, pulsul a fost 170 mediu și 191 maxim”.

Claudia Solom, primul semimaraton: ”A fost primul meu semimaraton. Am început cu Radu și Cristi, care m-au încurajat tare și au crezut în mine. De la km 8, după un gol de aer sub coaste, aproape că nu mai puteam respira de durere și am fost forțată să încetinesc. Partea minunată a fost că nu m-am gândit nicio clipă să abandonez. Obiectivul principal a fost să îl termin sub două ore, așa că timpul meu, deși mai puțin performant pentru alții, pe mine m-a facut tare fericită. Mulțumesc Unstoppable Sport Club pentru susținere!”.

O petrecere bine meritată

Grigore Guzun a fost gazda trupei #BeUnstoppable, iar curtea lui s-a umplut de alergători obosiți și dispuși să încerce un pahar (poate două) de roze :).