Unstoppable la H3RO Mamaia 2022

29 septembrie, 2022 / Nici un comentariu

Peste 600 de sportivi au fost înscriși la H3RO Mamaia, cel mai mare concurs de triatlon pe șosea din România și unul dintre cele mai importante din Europa de Est, iar Unstoppable nu putea lipsi de la un astfel de eveniment.

Unstoppable Sport Club a fost clubul cu cel mai mare număr de sportivi la această competiție:

  • 22 de sportivi la triatlon Half, care a fost și campionat național (Alex Ion locul 1, campion național, record național pe distanța Half. Avem și trei campioni naționali la categoria de vârstă: Răzvan Ene, Beatrice Ologeanu și Olivier Caldier). În total, Unstoppable Sport Club a adunat opt podiumuri la această distanță de concurs.
  • 17 sportivi la triatlon Olimpic (Beres Hunor locul 1, Manuel Kergoat locul 2, Mirela Popescu locul 1, Iulia Florea locul 2). O statistică superbă: 13/17 sportivi Unstoppable au luat podium la această distanță de concurs.
  • 12 sportivi la triatlon Sprint (5 campioni naționali la categoria de vârstă: Vlad Leonte, Mădălina Leonte, Tudor Gherghel, Roxana Gherghel, Valentin Cinciulescu)
  • 4 sportivi la triatlon Supersprint (Cristian Popa, locul 3 general)
  • 3 echipe la ștafete Half (echipa Unstoppable – Paul Georgescu înot, Alex Diaconu ciclism și Laurențiu Vlădan alergare – a obținut locul 2 la nivel general

Alex Ion – titlu și record național la triatlon Half

Începem cu vestea cea mai importantă: Alex Ion a câștigat titlul de campion național la triatlon pe distanța Half într-un stil de mare campion: a trecut linia de finish de la Mamaia după 3h55min36s și a reușit să doboare recordul național pe această distanță, stabilit tot de el, în urmă cu doar o săptămână, la Belgrad (3h57min47s).

Alex Ion este primul și singurul român care a reușit să coboare sub patru ore la un concurs de triatlon de tip Half.

”A fost o cursă în care m-am simțit excelent. Nu mi-am propus să alerg după record național, pur și simplu am dat tot ce am avut mai bun de la început până la sfârșit, singura preocupare fiind să respect planul pe care l-am stabilit împreună cu antrenorul meu, Alex Diaconu”, a declarat Alex Ion pentru SpotMedia.ro.

Aproape 100 de sportivi au luat startul în cadrul Campionatului Național de Triatlon pe distanță medie (Half).

Rezultatele înregistrate de Unstoppable la Half

  1. Alex Ion (3:55:36), locul 1 general, locul 1 categoria Elite masculin
  2. Răzvan Ene (4:18:50), locul 6 general, locul 1 categoria M45-49
  3. Paul Gabor (4:35:33), locul 11 general, locul 2 categoria 45-49
  4. Dragoș Ioniță (4:44:27), locul 20 general, locul 3 categoria M35-39
  5. Andrei Mihai Ignat (4:45:45), locul 21 general, locul 4 categoria M35-39
  6. Alexandru Pârvănescu (4:46:37), locul 22 general, locul 2 categoria M40-44
  7. Adrian Balmeș (4:52:35), locul 26 general, locul 4 categoria M40-44
  8. Ilie Filip (4:55:39), locul 30 general, locul 2 categoria M50-54
  9. Cosmin Bustan (5:01:47), locul 33 general, locul 7 categoria 45-49
  10. Eduard Seserman (5:08:59), locul 40 general, locul 6 categoria M35-39
  11. Beatrice Ologeanu (5:11:30), locul 41 general, locul 2 general feminin, locul 1 categoria F30-39
  12. Niculae Ion (5:13:37), locul 46 general, locul 6 categoria M40-44
  13. Olivier Caldier (5:24:42), locul 57 general, locul 1 categoria M55-59
  14. Mircea Jianu (5:28:08), locul 61 general, locul 10 categoria M40-44
  15. Claudiu Hațegan (5:38:39), locul 64 general, locul 8 categoria M45-49
  16. Ștefan Florea (5:39:44), locul 65 general, locul 3 categoria M30-34
  17. Mihai Băloiu (5:41:49), locul 68 general, locul 9 categoria M35-39 (Mihai a concurat chiar de ziua sa de naștere!)
  18. Valentin Bucur (5:51:45), locul 76 general, locul 10 categoria M35-39
  19. Cosmin Rebenciuc (5:54:10), locul 77 general, locul 12 categoria M40-44
  20. Alexandru Titirișcă (6:05:20), locul 85 general, locul 11 categoria M35-39
  21. Ștefan Slăvilă (6:05:59), locul 86 general, locul 30 categoria M30-39
  22. Mircea Buga (6:14:06), locul 88 general, locul 12 categoria M35-39

Echipa Unstoppable – vicecampionă națională la triatlon Half

Echipa Unstoppable formată din Paul Georgescu (înot), Alex Diaconu (ciclism) și Laurențiu Vlădan (alergare) s-a clasat pe locul 2 la nivel general în clasamentul ștafetelor de la Half.

Echipa noastră a avut un timp total de 4:18:15 și s-a clasat pe locul 2 dintr-un total de 12 echipe.

Paul Georgescu și-a confirmat statutul de cel mai bun înotător român în ape deschise oferind echipei Unstoppable un avantaj de trei minute după proba de înot.

Alex Diaconu a făcut o cursă de ciclism foarte bună și a parcurs cei 90 km în 2:22:31, iar Laurențiu Vlădan a obținut un record personal la proba de semimaraton, după ce a alergat cei 21 km din concurs în 1:29:31.

Unstoppable cucerește locurile 1 și 2 la triatlon Olimpic

La concursul de triatlon Olimpic s-a dat o luptă palpitantă pentru primele două poziții, între colegii noștri Beres Hunor și Manuel Kergoat, câștigată de primul menționat.

Beres Hunor a trecut linia de finish după 2:11:25, cu un avans de 38 de secunde față de următorul clasat, Manuel Kergoat.

Ceea ce trebuie menționat aici este faptul că Beres Hunor a avut parte de o revenirea de-a dreptul spectaculoasă, după ce în luna iulie s-a accidentat la Xman România, unde și-a rupt clavicula.

”Nu era in plan dar nu am putut rezista tentației și m-am înscris. Am concurat cu același entuziasm și combativitate cu care sunteți obișnuiți de la mine, iar pozele lui Radu Cristi vorbesc de la sine. Este o senzație de nedescris să fii primul sportiv care trece linia de sosire după o ruptură de claviculă”, a spus după concurs Beres Hunor.

Rezultatele înregistrate de Unstoppable la Olimpic

  1. Beres Hunor (2:11:25), locul 1 general, locul 1 categoria M40-44
  2. Manuel Kergoat (2:12:03), locul 2 general, locul 1 categoria M35-39
  3. Călin Georgian Ionuț (2:25:42), locul 9 general, locul 2 categoria M35-39
  4. Mădălin Munteanu (2:26:14), locul 10 general, locul 3 categoria M35-39
  5. Emilian Nedelcu (2:32:24), locul 13 general, locul 2 categoria M40-44
  6. Denis Crăciun (2:37:48), locul 20 general, locul 1 categoria M20-29
  7. Maria Mirela Popescu (2:40:07), locul 25 general, locul 1 general feminin, locul 1 categoria F50-54
  8. Aurelian Mihail Răducanu (2:41:50), locul 29 general, locul 2 categoria M55-59
  9. Edmond Braticevici (2:42:47), locul 32 general, locul 4 categoria M45-49
  10. Octavian Brînzea (2:45:51), locul 33 general, locul 1 categoria M30-34
  11. Florian Sorel Nițu (2:47:15), locul 38 general, locul 3 categoria M55-59
  12. Iulia Florea (2:53:06), locul 46 general, locul 2 general feminin, locul 1 categoria F30-34 ani
  13. Horațiu-Adrian Popescu(2:55:35), locul 54 general, locul 4 categoria M40-44
  14. Walter Haemmerle(2:56:35), locul 57 general, locul 10 categoria M50-59
  15. Vasile Lăcătuș(2:59:21), locul 59 general, locul 5 categoria M40-44
  16. Roxana Ghilț(3:18:42), locul 82 general, locul 5 general feminin, locul 2 categoria F40-49
  17. Andra Constantinescu (3:54:42), locul 105 general, locul 9 general feminin, locul 3 categoria F30-39

Rezultatele înregistrate de Unstoppable la Sprint

Unstoppable a obținut medalii și urcări pe podium și la Sprint, având nu mai puțin de cinci campioni naționali la categoria de vârstă. Unstoppable a obținut eficiență 100%, cu 10 podiumuri din 10 participanți!

  1. Artur Nazluian (00:59:59), locul 6 general, locul 1 juniori 1M
  2. Tudor Gherghel (1:16:01), locul 32 general, locul 1 categoria M35-39
  3. Valentin Cinciulescu (1:20:54), locul 43 general, locul 1 categoria M45-49
  4. Dragoș Cojocaru (1:22:11), locul 50 general, locul 3 categoria 30-39
  5. Vlad Leonte (1:22:39), locul 54 general, locul 1 categoria 40-44
  6. Dan Dudaș (1:25:47), locul 60 general, locul 2 categoria 50-59
  7. Marius Dumitran (1:27:18), locul 65 general, locul 2 categoria M35-39
  8. Roxana Gherghel (1:33:19), locul 80 general, locul 13 general feminin, locul 1 categoria F40-44
  9. Mădălina Leonte (1:35:25), locul 85 general, locul 14 general feminin, locul 1 categoria F45-49
  10. Roberto De Genaro (1:42:56), locul 102 general, locul 2 categoria M30-34

Medalie de bronz la Supersprint

Cristian Popa a făcut o cursă excelentă la Supersprint, reușind să se claseze pe locul 3 din 50 de finisheri. Clubul nostru l-a mai avut în cursă pe Andrei Negoiță, locul 14 la nivel general și locul 9 cadeți masculin.

Ștefan Ene a debutat în lumea triatlonului, reușind un prim concurs încurajator, locul 29 la nivel general și locul 6 la Juniori 2 masculin.

Rezultate complete la Supersprint

  1. Cristian Popa (00:34:58), locul 3 general, locul 1 Juniori 2 Masculin
  2. Andrei Negoiță (00:38:29), locul 14 general, locul 9 Cadeți masculin
  3. Albina Trubitsyna (00:43:09), locul 23 general, locul 5 general feminin, locul 5 Cadeți feminin
  4. Ștefan Ene (00:48:01), locul 29 general, locul 6 Junori 2 Masculin

Fotografii realizate de Radu Cristi

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

X