Weekend report: Bareme naționale de triatlon, prima ieșire cu bicicleta, primul concurs de alergare

28 martie, 2022 / Nici un comentariu

A fost un weekend plin de evenimente pentru Unstoppable Sport Club, a venit primăvara, a început acțiunea! :).

Bareme naționale de triatlon – 26 martie 2022

Unstoppable a participat cu secția de copii la al doilea eveniment pe care Federația Română de Triatlon l-a organizat în contul baremelor naționale, unde are ocazia să compare rezultatele sportivilor din plan local cu sportivii federațiilor puternice din Europa.

Vezi cum a fost la prima competiție pentru bareme la triatlon

Unstoppable Kids a avut la linia de start cinci sportivi, care au mers mai bine decât la baremele anterioare, iar progresul lor a fost remarcat și de către antrenorii Nicolae Ivan și Alexandru Șerban.

”Ne declarăm mulțumiți de seriozitatea lor și apreciem determinarea de care au dat dovadă pentru a se autodepăși”, au spus aceștia.

Rezultate

• Cristian Popa : 400 m (5min16s), 100m (1min5s) înot || alergare 1000m (3min5s) și 200 m (26 secunde)
  • Andrei Negoiță: 400 m (7min19s), 100m înot (1min36s) || alergare 1000m (3min16s) și 200m (31 secunde)
  • Mateo Tite : 200m înot (3min28s) || 1000 m alergare (3min49s)
  • Vlad Ivan : 100 m înot (1min36s)|| 600 m alergare (2min3s)
  • Andrei Ciobanu : 100 m înot (1min28s)|| 600 m alergare (2min12s)

Foto Radu Cristi.

Prima ieșire cu bicicleta pe șosea din 2022

Sâmbătă, 26 martie 2022, a fost o zi perfectă de primăvară, de care am profitat din plin pentru prima ieșire pe anul acesta cu bicicleta pe șosea, în pluton compact.

A fost o tură de aproximativ 80 km, la care au răspuns prezent în jur de 15 sportivi Unstoppable.

Roți umflate, lanțuri unse și multă voie bună, în grup se îndură mai ușor și vântul care suflă din față. Mai vrem!

Legal Half Marathon 2022

Duminică, 27 martie 2022, a avut loc Legal Half Marathon, un concurs de alergare dedicat reprezentanților profesiilor juridice, dar și publicului larg.

Cel mai bine clasat sportiv Unstoppable a fost Hunor Beres, care a participat la proba de semimaraton și a reușit un frumos record personal – 1h12min (medie 3:24/km).

Hunor Beres a trecut linia de finish pe locul 5 în clasamentul general și pe locul 1 la categoria de vârstă.

”Au trecut trei ani fără nicio accidentare, fapt care mă bucură enorm, iar pofta mea de sport este tot mai mare. Mulțumesc celor care sunt alături de mine și contribuie la fiecare rezultat obținut”, a declarat sportivul nostru după cursă.