Unstoppable la X-man România 2021

09 iunie, 2021 / Nici un comentariu

Aproape 300 de sportivi au luat startul la Xman România 2021, concurs de triatlon pe distanțele Half și Full, care a fost și campionat național la triatlon pe distanță lungă.

Unstoppable Sport Club a fost clubul de triatlon cu cea mai numeroasă partcipare – nu mai puțin de 29 dintre colegii noștri au luat startul la una dintre probe.

Pe lângă participarea numeroasă, Unstoppable s-a întors de la Oradea cu rezultate excepționale:

  • Andreea Călugăru, campioană națională la distanța Full
  • Beatrice Ologeanu, medalie de bronz, distanța Full
  • Beres Hunor, medalie de argint, distanța Full
  • Răzvan Ene, medalie de bronz, distanța Full
  • Andrei Vrabii, locul 1 distanța Half

O mare parte dintre sportivii noștri s-au poziționat în prima parte a clasamentelor, demonstrând încă o dată că Unstoppable este unul dintre cele mai puternice cluburi de triatlon din România.

Au obținut rezultate foarte bune la nivel de categorie:

  • Mirela Popescu, locul 1 feminin 50+, Half
  • Ioana Iorgulescu, locul 3 feminin 50+, Half
  • Anatolie Paladi, locul 3 masculin 18-29, Half
  • Ilie Filip – locul 2 masculin 50+, Half
NumeLoc generalLoc categorieCursăTimp
Andreea Călugăru Locul 1 - feminin 30-39Full9:42:19
Beatrice Ologeanu Locul 2 - feminin 30-39Full10:38:15
Beres Hunor Locul 1 - masculin 40-49Full8:12:22
Răzvan Ene Locul 2 - masculin 40-49Full8:27:48
Paul Gabor18Locul 12 - masculin 40-49Full9:41:33
Mihai Băloiu35Locul 6 - masculin 30-39Full10:56:54
Bogdan Turcu45Locul 11 - masculin 30-39Full11:48:22
Dan Dudaș46Locul 5 - masculin 50+Full11:48:37
Grigore Guzun58Locul 32 - masculin 40-49Full13:07:48
Iulia Florea7Locul 4 - feminin 30-39Half5:55:38
Ioana Iorgulescu16 Locul 3 - feminin 50+Half6:49:04
Andrei Vrabii Locul 1 - masculin 18-29Half4:08:59
Anatolie Paladi15 Locul 3 - masculin 18-29Half4:44:41
Laurențiu Vlădan16Locul 7 - masculin 40-49Half4:45:08
Alexandru Pârvănescu25Locul 12 - masculin 40-49Half4:55:49
Ovidiu Ursache29Locul 15 - masculin 40-49Half5:01:17
Adrian Balmeș31Locul 17 - masculin 40-49Half5:02:20
Ilie Filip37 Locul 2 - masculin 50+Half5:07:02
Claudiu Hațegan43Locul 22 - masculin 40-49Half5:11:20
Marius Pandelache49Locul 25 - masculin 40-49Half5:16:55
Ovidiu Nicoiu60Locul 20 - masculin 30-39Half5:28:07
Petruța Druga14Locul 14 - ștafetăȘtafetă Half5:36:36
Cristina Brencea Crângașu14Locul 14 - ștafetăȘtafetă Half5:36:36
Olivier Caldier74Locul 6 - masculin 50+Half5:42:29
Bogdan Serțe77Locul 25 - masculin 30-39Half5:42:56
Mirela Popescu5 Locul 1 - feminin 50+Half5:44:49
Adrian-Horațiu Popescu99Locul 43 - masculin 40-49Half6:08:18
Adrian Oancia100Locul 44 - masculin 40-49Half6:08:18
Silviu Petrescu107Locul 35 - masculin 30-39Half6:18:12
Cristian Sotropa111Locul 38 - masculin 30-39Half6:22:47

Reacții post eveniment

Andreea Călugăru

Foto: Radu Cristi

Unstoppable Sport Club , mulțumesc pentru acel “ceva” care mi-a lipsit până acum în triatlon. Nu o să neg, nu am vrut să mă înscriu într-un club, ani de zile am fost un lup singuratic, dar federația și apoi pandemia m-a împins către voi. Am vrut doar o “hârtie” și un loc unde să pot înota, și am primit o familie de triatloniști. Multumesc Alex Ion si Toma Alex pentru antenamente, mulțumesc băieților cu care înot săptămânal și care mă fac să “mai pot un pic”.

Beres Hunor

Foto: Radu Cristi

După 5 ani de la prima mea participare la un triatlon pe distanță de sprint, a venit in sfârșit momentul să fac un pas către trialonul pe distanță lungă.

Am terminat in 8h:12 și am reușit să obțin titlul de Campion Național la categoria de vârstă si locul 2 in clasamentul general. .M-am autodepasit! A fost un vis împlinit.

Este un început de drum și sunt foarte mulțumit de cum a decurs concursul.

Mă simt onorat să fac parte din marea familie #Unstoppable si țin să le mulțumesc pentru suportul acordat.

Andrei Vrabii

Foto: Radu Cristi

A fost foarte important pentru mine să câștig cursa și să apăr titlul de campion al României X-man.

Condițiile cursei au fost extreme. Temperatura apei a avut doar 15 grade, ceea ce putea provoca hipotermie și convulsii. În ciuda acestui fapt, am pierdut foarte puțin timp la înot, în fața liderilor cursei.

Traseul de ciclism a fost îngust, cu multe viraje, cu vânt puternic. Cu toate acestea, am câștigat timpul pierdut la proba de înot și l-am prins pe lider.

Am fost încrezător în alergarea mea. Dificultatea principală a fost căldura, erau +30. Am reușit să-mi las în urmă adversarul principal la începutul km 2.

Am avut parte și de ceva probleme digestive, care au rămas până la linia de sosire și nu mi-au permis să-mi arăt cel mai bun rezultat, dar cu toate acestea am reușit să câștig cursa și să păstrez titlul câștigat la ediția anterioară.

Mulțumesc Unstoppable pentru tot suportul acordat!

Răzvan Ene

După o pauză competițională destul de lungă provocată de pandemie, în care a trebuit să mă mulțumesc doar cu antrenamente, am așteptat acest concurs cu multă nerăbdare, m-am pregătit intens, iar obiectivul principal era să termin traseul în mai puțin de 10 ore.

Distanțele pe care le-am parcurs nu au mai fost cele standard, din cauza condițiilor meteo, așa că nu am mai putut să mă bucur de realizarea obiectivului propus, însă m-am bucurat de locul obținut și de o cursă bună în care am avut un parcurs așa cum planuisem.

Toate acestea ar fi fost imposibile fără sprijinul familiei, clubului Unstoppable și Gold Nutrition, cărora le mulțumesc. De asemenea vreau să mulțumesc organizatorilor, jos palaria Oradea, o să revin cu plăcere de fiecare dată.

Laurențiu Vlădan

Foto: Radu Cristi

Mă bucur de rezultatul obținut, un record personal, adăugând la timpul total distanța scurtată de la înot și surplusul de kilometri de la bicicletă. Însă, mai mult mă bucură prezența membrilor Unstoppable și rezultatele acestora de la Oradea.

Sunt mândru că fac parte din această comunitate și că o reprezint, aș putea chiar să o numesc o familie extinsă, familie care mi-a oferit în timpul cursei un boost de încredere și o motivație în plus de a-mi depăși propriile limite.

Vreau să le mulțumesc tuturor susținătorilor, pentru încurajări și pentru ajutorul oferit de pe margine, dar și organizatorilor, în mod special lui Istvan Szokolszky și Federației Române de Triatlon, care au făcut posibil acest eveniment.

Ilie Filip

Foto: Radu Cristi

A fost o cursă cu mari emoții, cu un înot foarte dificil din cauzei apei reci, dar și pe fondul unei lipse de formă.

După un accident pe care l-am suferit toamna trecută, în urma căruia m-am ales cu o claviculă ruptă, mi-a fost greu să revin la o formă bună, mai ales la înot. Am fost haotic în tranziții – 7:36 prima și 4:52 a doua, dar sunt mulțumit de celelalte două probe, ținând cont și de condiții. Traseul de bicicletă a fost îngust, cu multe viraje și plin de vânt, iar la alergare a fost cald.

Per total, însă, am avut parte de o super experiență, alături de oameni minunați.

Le mulțumesc colegilor din Unstoppable pentru susținere și energia bună!

Anatolie Paladi

Foto: arhivă personală

După H3RO, X-Man a fost a doua mea cursă de triatlon și primul meu Half Ironman. Testul a fost trecut cu brio, concursul a fost unul foarte frumos, cu toate că la proba finală oboseala s-a făcut simțită mai mult decât mă așteptam.
N-am avut pretenții la un anumit timp, fiind abia primul half.
Mă bucur foarte mult că fac parte din comunitatea frumoasă Unstoppable și că am participat la X-Man alături de mulți sportivi “de neoprit”, totodată și niște oameni extraordinari.

Ioana Iorgulescu

Pentru mine aceasta a fost prima cursă pe distanța Half la care am participat. Când m-am înscris am făcut-o cu speranța că voi reuși să termin în timpul limită dar, ulterior, am ridicat puțin ștacheta și iată că am terminat mult sub timpul preconizat de mine. Este aproape de necrezut că am ajuns pe podium la categoria mea de vârstă.

Ce mi-a plăcut cel mai mult? Fără discuție, atmosfera concursului și omniprezența colegilor din clubul Unstoppable. Nu știu numărul lor exact, dar erau peste tot, ne încurajau pe parcursul lungilor kilometri de pedalat si alergat, cu zâmbetul pe buze și gata să te ajute la nevoie. Sunt mândră și bucuroasă că fac parte din această comunitate de oameni extraordinari. Mulțumesc Unstoppable!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *