Weekend Report – BikeXpert Alpinge Challenge – Road Grand Tour: The Wall

20 octombrie, 2020 / Nici un comentariu

Unstoppable obține două medalii la BikeXpert Alpine Challenge

Unstoppable Sport Club a avut doi reprezentanți la BikeXpert Alpine Challenge, unul dintre cele mai frumoase concursuri de mountain biking din România și unul dintre și mai puținele concursuri care s-au ținut în sezonul 2020.

Colegii noștri, Aurelian Răducanu și Ștefan Chivu, au participat la traseul mediu, care a avut o lungime de 44 km cu diferență de nivel de 1.300 de metri.

Aurelian Răducanu a reușit un rezultat incredibil și s-a clasat pe locul 10 la nivel general și locul 1 la categoria de vârstă 50+.

”Am sperat ca weekendul ăsta nu mă voi lupta cu noroiul, după ploaia de azi noapte și de dimineață, dar a ieșit un concurs noroios cu dificultăți tehnice”.

Felicitări, Aurelian, noroiul nu te-a intimidat, iar condiția ta fizică extraordinară te-a dus într-un top 10 binemeritat!

Ștefan Chivu a reușit și el o clasare bună la nivel general, locul 12, dar și podium la categoria de vârstă 19-29 de ani, locul 2.

“Sezonul” 2020 se termină pentru mine cu o cursa epică din toate punctele de vedere. După ce am vrut să renunț de foarte multe ori pe traseu, după ce credeam că sunt foarte în spate, până la urmă se pare că am avut puterea să termin acest HERO de la Pucioasa”, a spus Ștefan Chivu, care a terminat cursa epuizat.

Unstoppable la Road Grand Tour – The Wall

Laurențiu Vlădan (stânga) – Emilian Nedelcu (dreapta)

Sâmbătă, 17 octombrie 2020, a fost concursul MTB BikeXpert Alpine Challenge, iar a doua zi a avut loc Road Grand Tour – The Wall, organizat de către Alex Ciocan, care reușește cumva să țină viu ciclismul de șosea din România.

Patru dintre colegii noștri au participat la această cursă: Alexandru Pârvănescu, Silviu Chirilă, Laurențiu Vlădan și Emilian Nedelcu la tura scurtă, iar Ionuț Petrescu la tura lungă.

Tura scurtă a avut aproximativ 56 km, cu diferență de nivel de aproape 900 de metri, în timp ce tura lungă a avut aproape 108 km, cu diferență de nivel 1.650 metri.

Fiecare tur al acestui circuit include o cățărare mică, una medie și una destul de dură, dar frumoasă, cunoscuta de majoritatea cicliștilor din zonă drept Sultanul, un mic/mare “Zid”, unde mulți pun piciorul jos, panta fiind dură și nemiloasă.

Din păcate, Alexandru Pârvănescu a fost nevoit să abandoneze încă de la km 7, după o căzătură pe coborâre. S-a accidentat, nu foarte rău, dar suficient cât să nu mai poată continua cursa.

Ceilalți sportivi Unstoppable l-au învins pe Sultan.

Silviu Chirilă a obținut cea mai bună clasare, locul 37 din 160 la nivel general și locul 11 la categoria 30-39 de ani.

Laurențiu Vlădan și Emilian Nedelcu au pedalat împreună aproape toată cursa și s-a clasat pe locurile 57, respectiv 59 la nivel general. Laurențiu a fost pe locul 21 la categoria de vârstă 30-39 de ani, iar Emilian Nedelcu pe locul 16 la categoria 40-49 ani.

Emilian a și scris pe Biciclistul.ro cum a fost cursa.

Ionuț Petrescu a învins Sultanul de două ori, la tura lungă, reușind să treacă linia de finish pe locul 25 din 58 la nivel general și pe locul 12 la categoria de vârstă 30-39 ani.

Record personal la semimaraton Călin George – 1h26 min

Colegul nostru Călin George a alergat în acest weekend un semimaraton în parcul IOR. A fost o cursă virtuală în contul competiției Hercules Maraton, la care Geo a obținut un minunat record personal: 1h26min.