Unstoppable la Cupa Serbei la triatlon Sprint

23 septembrie, 2020 / Nici un comentariu

Unstoppable Sport Club a participat în weekendul 18-20 septembrie 2020 la Cupa Națională a Serbiei la triatlon Sprint, avându-i ca reprezentanți pe Alex Ion și Alex Toma.

Din nefericire, Alex Ion a greșit traseul de ciclism și a fost descalificat, dar Alex Toma s-a clasat pe locul 2 la nivel general.

”Am ieșit primul din apă, am alergat către tranziție, însă nu înspre cea corectă, covorul de la ieșirea din apă ducea către zona probei de Half, dar și de Sprint„ ne-a povestit Alex Ion despre încurcătura sa.

”După aproape 3 km pedalați, am ajuns la o răspântie, scuterul din față a făcut stânga, la fel și eu, dar după încă 1-2 km scuterul a tras pe dreapta. Am continuat până la km 7, când am realizat că nu sunt pe traseul corect de concurs, pentru că vedeam prea multe biciclete de contratimp”.

Fără șanse reale de a mai reveni în cursa de Sprint, Alex Ion a decis să continue pe traseul Half încă 30 km, după care a făcut o alergare ușoară de 8 km.

”Rezultatul final este DNF, dar măcar m-am ales cu un antrenament bun”, a spus Alex Ion.

Alex Toma s-a declarat mulțumit de cursa pe care a făcut-o.

”Pentru mine a fost o cursă de intensitate, un bun antrenament înainte de H3RO Mamaia. A ieșit foarte bine, sub o oră, ceea ce este un timp bun la proba de sprint”, a spus Alex Toma.

”La bicicletă l-am așteptat și am colaborat cu Mihai Chindriș, în condițiile în care în spatele nostru era un grup de 4-5 sârbi. Am terminat împreună bicicleta, am luat avans. Alergarea a fost un test bun, am alergat cu 3.38 min/km. M-am clasat pe locul 2 și sunt mulțumit”.

Următoarea cursă a celor doi sportivi va fii H3RO Mamaia, unde vor concura la proba Half, care este și campionat național.