Unstoppable la L’Étape Romania by Tour de France

30 august, 2022 / Nici un comentariu

Unstoppable Sport Club a participat cu un efectiv numeros la prima ediție a L’Étape Romania by Tour de France, o competiție de ciclism șosea care face parte dintr-o franciză internațională, organizată în 20 de țări, și poartă greutatea conferită de Turul Franței.

Nu a fost ușor de organizat un astfel de concurs, unde a fost nevoie de închiderea multor străzi principale din București și care a avut un traseu cu o lungime considerabilă, 42,5 km. Au fost nevoie de 3.800 de garduri și 1.000 de conuri și balize și au fost securizate a nu mai puțin de 425 de intersecții, atât pe lângă traseu, cât și în profunzime.

Asocierea cu Turul Franței a prins, au venit peste 1.000 de cicliști care s-au întrecut la cele trei probe din competiție: 14, 45, respectiv 85 km. Printre ei s-a aflat și Eduard Michael Grosu, cu două participări în Turul Italiei. El a și câștigat cursa lungă, după 1h54min48s, la competiție cu Serghei Țvetcov (Wildlife Generation Pro Cycling), care l-a urmat la două secunde și cu Cosmin Bidilici (CSA Steaua), care a trecut linia de sosire la trei minute și 34 de secunde față de câștigător.

Traseul de 85 km

Cel mai bine clasat sportiv Unstoppable la traseul de 85 km a fost Florin Vișan, care a avut o medie generală de 40,41km/h, și a terminat cursa pe locul 27 din 444 de participanți și pe locul 7 din 120 de sportivi de la categoria 30-39 ani. Florin s-a desprins de plutonul principal, când mai erau 15 km până la linia de finish, și a terminat cursa în forță, fără să mai fie ajuns.

Florin Vișan. Foto by Cristian Petrache

Unstoppable a avut mai multe clasări în top 100, prin Nicolae Dan Anghel (locul 43), Emilian Nedelcu (locul 58) și Laurențiu Vlădan (locul 65). Rezultate complete 85 km:

Traseul de 42 km

La traseul mai scurt, de 42 km, cel mai bine clasat sportiv Unstoppable a fost Andrei Robert Negoiță, clasat pe locul 16 la nivel general, un tânăr în vârstă de 14 ani, plin de potențial și extrem de muncitor. Secția Unstoppable Kids începe să-și arate roadele muncii. Andrei a trecut linia de finish după 01:04:27. În prima 100 au mai fost Vlad Leonte (locul 19), Andrei Vasi (locul 30), Cătălin Marin (locul 37) și Florian Sorel Nițu (locul 82). Rezultate complete:

Traseul de 14 km

Traseul cel mai scurt, de 14 km, a fost perfect pentru copiii din cadrul secției Unstoppable Kids, care au avut ocazia să concureze într-un pluton de cicliști, pe o șosea securizată.

Rareș Bobe225/26 Masculin 15-18 ani00:25:3532.86 km/h
Mateo Tite3311/23 Masculin 13-14 ani00:27:0131.11 km/h