Unstoppable la Campionatul European de înot în ape înghețate

07 februarie, 2024 / Nici un comentariu

Nu mai puțin de 322 de sportivi, din 27 de țări, au participat la prima ediție a Campionatului European de înot în ape înghețate, care a fost organizat la Oradea, în perioada 1-4 februarie 2024.

Concursul a avut loc în Bazinul Olimpic în aer liber din parcul Brătianu din Oradea și a constat în probe de înot clasic, pornind de la probele scurte, de 50 metri, în cele patru procedee cunoscute (liber, spate, bras, fluture), 100 m în cele patru procedee, 250 m liber, 500 m liber şi 1000 m stil liber.

Ce înseamnă înot în ape înghețate? Nu oricine poate intra într-o apă care are sub 5 grade Celsius, dar să mai și înoate!

România are un lot format din 34 de înotători profesioniști și amatori, coordonați de Paul Georgescu, campion mondial în acest sport, în proba de 500 de metri, cel care a contribuit decisiv la amploarea pe care a luat-o acest sport în România.

Unstoppable Sport Club a fost reprezentat la acest campionat prin trei sportivi, Lucian Ispas, Valentin Cinciulescu și Iulia Florea.

De la stânga la dreapta, Valentin Cinciulescu, Iulia Florea și Lucian Ispas

Lucian Ispas a participat la trei probe:

• 100 metri spate, unde a obținut locul 20 din 35 de participanți în clasamentul general și locul 3 din 4 la categoria de vârstă 35-39 ani. Lucian a obținut la această probă timpul 01:28:44
  • 50 metri spate, unde a obținut locul 21 din 43 de participanți în clasamentul general și locul 2 din 6 la categoria de vârstă 35-39 ani. Timpul său: 00:38:53.
  • 100 metri bras, locul 37 din 50 de participanți în clasamentul general și locul 6 din 6 la categoria de vârstă 35-39 de ani. Timpul său la această probă a fost 01:43:20.

Ce ne-a spus Lucian Ispas după concurs:

”Participarea la Campionatul European de înot în ape înghețate a fost o experiență cu totul aparte. A fost ceva unic să înot în apă sub 5 grade Celsius. Antrenamentele pentru acest eveniment au fost intense și variate, desfășurate atât în cadrul Unstoppable Sport Club, sub îndrumarea antrenorului Alex Ion, cât și într-o piscină cu apă rece, cu temperaturi cuprinse între 1.4 și 2.2 grade Celsius.

Decizia de a intra în această competiție a fost luată după ce am cochetat cu ideea încă de anul trecut, iar în decembrie am hotărât să fac primul pas, intrând într-o piscină rece, chiar cu gheață în apă. La prima participare, nu știam la ce să mă aștept, dar îmi propusesem să depun tot efortul pentru a obține rezultate bune.

Urmează să continui să mă antrenez pentru anul viitor, când vor fi Campionate Mondiale organizate în Italia, unde sper să îmbunătățesc atât timpii actuali, cât și să particip la probe noi”.

Valentin Cinciulescu a participat la:

• 500 m liber, unde a obținut locul 41 din 71 de participanți în clasamentul general și locul 7 din 13 la categoria de vârstă 45-49 ani. Timpul său a fost 08:17:33.
  • 100 m liber, unde a obținut locul 48 din 93 de participanți în clasamentul general și locul 8 din 16 la categoria de vârstă 45-49 de ani. Valentin a parcurs 100 de metri în 01:14:53.
  • 50 m liber, unde a obținut locul 49 din 90 de participanți în clasamentul general și locul 7 din 13 la categoria de vârstă 45-49 de ani. Timpul său: 00:32:72.

”Sunt foarte mulțumit de rezultatele obținute, am obținut recorduri personale la toate probele la care am participat”, ne-a spus Valentin Cinciulescu după concurs.

Iulia Florea a participat la o singură probă, 250 m liber, unde s-a clasat pe locul 44 din 53 în clasamentul general și pe locul 4 din 5 la categoria de vârstă 30-34 ani.

”Pentru mine, a fost a doua participare la un concurs de ice swimming. Condițiile de la Oradea au fost excelente. Mi-am ales o probă mai lungă, de 250m, provocatoare mai ales din cauza timpului mai mare petrecut în apă. Îmi doream, în primul rând, să termin cu bine și să simt că dau totul. După 150m mi-au amorțit palmele și tălpile de la frig, dar de la adrenalină nici nu mai simțeam cât de rece e apa”, ne-a spus Iulia după concurs.

Deși nu pare, din cauza soarelui, fotografia este făcută chiar înainte de startul probei de 250 m liber (apa avea sub 5 grade Celsius).