Unstoppable la H3RO Mamaia 2023

27 septembrie, 2023 / Nici un comentariu

H3RO Mamaia, unul dintre cele mai populare concursuri de triatlon din România, a ajuns la o ediție aniversară, a 15-a, iar Unstoppable Sport Club a fost și anul acesta clubul de triatlon care a avut cei mai mulți sportivi la linia de start. Am fost acolo peste 70 de sportivi!

Competiția s-a întins pe două zile. Sâmbătă, 23 septembrie, au avut loc cursele Supersprint, Sprint, Olimpic și Half, iar a doua zi au avut loc cursele Trikids, dedicate copiilor.

Peste 620 de sportivi au luat startul în prima zi la H3RO Mamaia 2023, într-o zi care a stat sub zodia vântului cu rafale puternice și a unui soare extrem de fierbinte pentru o zi de sfârșit de septembrie.

Supersprint

Cursa Supersprint, care a avut 57 de finisheri, a însemnat înot 400 metri, ciclism 10 km și alergare 2,5 km. Unstoppable a avut patru sportivi adolescenți în această cursă, foarte ambițioși, cu un potențial pe măsură.

• Andrei Robert Negoiță, locul 4 în clasamentul general
  • Andrei Victor Lupan, locul 7 în clasamentul general
  • Daniel Popa, locul 17 în clasamentul general
  • Mateo Tite, locul 31 în clasamentul general

Cursa a avut 57 de finisheri.

Sprint

Proba Sprint, cea mai populară din cadrul H3RO Mamaia, din punct de vedere al numărului de concurenți, a avut aproape 160 de finisheri, masculin+feminin, miza cea mare fiind titlurile de campioni naționali.

Cel mai bine clasat sportiv Unstoppable a fost Cristian Popa, locul 17 în clasamentul general, care a trecut linia de finish după 01:04:02, cu o întârziere de 7 minute și 39 de secunde față de câștigător.

Cristian Popa

Unstoppable Sport Club a avut în această cursă 13 sportivi, iar bilanțul a fost îmbucurător: șapte medalii în cadrul campionatului național și patru medalii în cadrul clasamentului general.

Olimpic

Cursa Olimpică a fost anul acesta Cupă Națională a României, iar Unstoppable a avut 23 de sportivi finisheri, care au obținut rezultate notabile atât în clasamentul general, cât și la nivelul categoriilor de vârstă.

Andrei Vrabii, marele favorit al acestei curse, și-a respectat statutul și a câștigat locul 1 cu un avans de peste patru minute față de următorul clasat.

La feminin, Mirela Popescu a dovedit încă o dată că vârsta nu este un impediment în calea sportului și a performanței și a obținut locul 2 în clasamentul general feminin, dar și prima poziția la categoria de vârstă 50-59 ani.

Andrei Vrabii, locul 1 H3RO Mamaia 2023, cursa Olimpică
Mirela Popescu (stânga), locul 2 în clasamentul general feminin.

Half

Alex Ion, cel care deține recordul național pe distanța Half (3h55min36s), obținut anul trecut, chiar la Mamaia, s-a clasat anul acesta pe locul trei în clasamentul general.

”Pentru mine a fost o zi grea, chiar foarte grea, atât din punct de vedere fizic, cât și din punct de vedere psihic”, a spus după cursă Alex.

”Fără putere și energie, dar cu ambiția #BeUnstoppable, am tras de mine și am îndurat 4h16min. Dintr-o cursă pierdută înveți mai multe decât dintr-una câștigată”, a mai spus Alex.

Alex Ion, locul 3 H3RO Mamaia 2023, proba Half
Alex Ion, în timpul probei de ciclism

Noelle Priscilla Darabant Husanu a devenit vicecampioană națională, locul 2/8 în clasamentul general feminin și locul 1 la categoria de vârstă feminin 30-39. Ea a trecut linia de finish după 05:08:50.

”M-am bucurat să pot participa anul acesta la Mamaia, după ce în 2022 am lipsit din cauza unor probleme medicale”, ne-a spus Noelle.

”La proba de înot lucrurile nu au mers în favoarea mea, dar am reușit să recuperez timpul pierdut față de celelalte concurente la ciclism, care este și proba mea favorită. Am considerat vântul puternic ca fiind un avantaj pentru mine și am încercat să câștig acolo cel mai mult timp. Știam că va urma o alergare grea, din cauza temperaturii ridicate.

Sentimentul de la finish a fost unul special, atât pentru că am reușit să devin vicecampioană la Half, dar și pentru că mă aștepta prietena mea, Antoanela Manac, care a obținut titlu de campioană în această cursă”, a mai spus Noelle.

NumeTimpLoc generalLoc categorie clasamentul generalLoc categorie campionat național
Alex Ion04:16:0931 – masculin 20-291 – masculin 25-29
Paul Gabor05:03:33188 – masculin 40-495 – masculin 45-49
Cosmin Bustan05:06:562211 – masculin 40-496 – masculin 45-49
Tudor Gherghel05:08:232312 – masculin 40-493 – masculin 40-44
Noelle Priscilla Darabant Husanu05:08:5024 (2/8 general feminin)1 – feminin 30-391 – feminin 30-34

Unstoppable locul 1 la Ștafete Half

Unstoppable Sport Club a cucerit primul loc la proba pe echipe din proba de Half, reușind să câștige cu un avans de aproape 10 minute, cu un timp total de 4:15:47. Echipa noastră a fost formată din Paul Georgescu (înot), Laurențiu Vlădan (ciclism) și Alex Diaconu (alergare).

Laurențiu Vlădan (stânga), Paul Georgescu (mijloc), Alex Diaconu (dreapta)

Unstoppable la TriKids

Anul acesta au fost reintroduse la Mamaia competițiile dedicate copiilor, pentru a-i încuraja, pentru a le oferi un cadru adecvat în care să poată testa o competiție de triatlon.

În funcție de categoria de vârstă, cei mici au avut următoarele probe de parcurs:

NAȚIONAL

Unstoppable Sport Club a avut șapte echipe în concurs, dintre care patru au urcat pe podium. Dincolo de premii, pentru copii a fost o experiență inedită, extrem de apreciată.