Unstoppable la Campionatul Național de Triatlon Olimpic 2023

10 iulie, 2023 / Nici un comentariu

Unstoppable Sport Club a avut șapte sportivi la Campionatul Național de Triatlon care a avut loc sâmbătă, 8 iulie, la Tulcea.

Distanțe: 1500m înot + 40km ciclism + 10km alergare

Cel mai bine clasat sportiv de la clubul nostru a fost Artur Nazluian, care a trecut linia de finish pe locul 3 la nivel general și pe locul 1 la categoria Juniori I masculin 18-19 ani.

Alex Ion s-a clasat pe locul 5 la nivel general și pe locul 2 la categoria de concurs Elite, cu aproape patru minute întârziere față de primul clasat, Vlad-Adrian Remzing.

”A fost una dintre acele zile pe care nu credeam că o să le am, cum mai spunem noi, mi-a picat pianul la proba mea preferată, bicicleta. Probabil acesta a fost prețul pe care a trebuit să îl plătesc pentru titlul european câștigat săptămâna trecută”, a spus Alex Ion după competiție.

Alex Ion (prim plan), alături de Erick Rogoz, care s-a clasat pe locul 2 la general

În concurs au mai fost:

• Liviu-Dorinel Manole, locul 2 la categoria Masculin 35-39 ani;
  • Walter Haemmerle, locul 1 la categoria Masculin 55-59 ani;
  • Denis-Cosmin Crăciun, locul 1 categoria Masculin 20-24 ani;
  • Valentin Bucur, locul 3 categoria Masculin 35-39 ani;
  • Mihai Petu, locul 4 categoria Masculin 40-44 ani.

Competiţia a fost organizată de Asociația Sportivă Aqua Vita Delta Tulcea și Primăria Municipiului Tulcea, cu sprijinul Federaţiei Române de Triatlon și cofinanțată de  Consiliului Județean Tulcea și Primăria Municipiului Tulcea, și face parte din Circuitul Național de Triatlon de Șosea.

Competiția de Triatlon Super Sprint

Tot la Tulcea, în cadrul aceleiași competiții, a avut loc și cursa de Triatlon Super Sprint, iar Unstoppable a avut aici 10 sportivi.

Distanțe: 400m înot + 10km ciclism + 2.5km alergare

Cel mai bine clasat dintre ei a fost Bohdan Nesterenko, locul 3 în clasamentul general și locul 1 la categoria Juniori I masculin 18-19 ani.

Cristian Popa a trecut linia de finish pe locul 8 la nivel general și locul 3 la categoria Juniori II masculin 16-17 ani.

Al treilea cel mai bine clasat dintre sportivii Unstoppable a fost Andrei Negoiță, locul 17 în clasamentul open și locul 6 la categoria Juniori II masculin 16-17 ani.

În cursă i-am mai avut pe:

• Andrei-Victor Lupan, locul 9 la categoria Cadeți 14-15 ani;
  • Nicoară Ioan Alexandru, locul 1 categoria AG masculin 35-39 ani;
  • Ștefan Ene, locul 8 categoria Juniori II masculin 16-17 ani;
  • Albina Trubitsyna, locul 4 Juniori II feminin 16-17 ani;
  • Aura Erdem, locul 1 categoria AG feminin 35-39 ani;
  • Metin Erdem, locul 2 categoria AG masculin 35-39 ani.

Întrecerea celor mici: TriKids

Cei mici au avut ocazia să concureze și ei la Tulcea, pe diferite distanțe, adaptate vârstei de participare:

• Copii 6-8 ani – 50m înot + 2.5km ciclism + 400m alergare
  • Copii 9-10 ani – 100m înot + 2.5km ciclism + 600m alergare
  • Copii 11-12 ani – 150m înot + 5km ciclism + 800m alergare