Unstoppable, clubul cu cele mai multe medalii la Xman România 2023

19 iunie, 2023 / Nici un comentariu

Aproximativ 400 de concurenți au luat startul la Xman România, unul dintre cele mai vechi și mai populare concursuri de triatlon din România, iar Unstoppable Sport Club este clubul care a obținut cele mai multe medalii la această cursă.

Unstoppable a obținut la Oradea nu mai puțin de 10 medalii la categoriile de vârstă, opt locuri 1 și două locuri 2.

Clubul nostru a obținut trei rezultate pe podium la cursa de Half – Beatrice Ologeanu, locul 2 general feminin, Andrei Vrabii locul 1 general și Hunor Beres locul 3 general. Am avut rezultate de top și la cursa olimpică, prin Mirela Popescu, locul 1 general feminin și Manuel Kergoat, locul 1 general.

Proba Full (Campionat Național)

 • Răzvan Ene, locul 4 general, locul 1 categoria 50-59 ani
 • Paul Gabor, locul 6 general, locul 2 categoria 40-49 ani
 • Andrei Mihai Ignat, locul 14 general, locul 6 categoria 30-39 ani
 • Octavian Brînzea, primul Full, locul 49 general, locul 15 categoria 30-39 ani

Proba Half

 • Beatrice Ologeanu, locul 2 general feminin, locul 1 categoria 30-34 ani
 • Ioana Iorgulescu, locul 5 general feminin, locul 2 categoria 55-59 ani
 • Andrei Vrabii, locul 1 general, locul 1 categoria 30-34 ani
 • Hunor Beres, locul 3 general, locul 1 categoria 40-44 ani
 • Szilárd Attila Bihari, locul 28 general, locul 4 categoria 40-44 ani
 • Danes Ionescu, locul 47 general, locul 14 categoria 40-44 ani
 • Mircea Jianu, locul 52 general, locul 17 categoria 40-44 ani
 • Dragoș Ioniță, locul 57 general, locul 9 categoria 35-39 ani
 • Andrei Staicu, locul 72 general, locul 23 categoria 40-44 ani
 • Alexandru Șerban, locul 75 general, locul 11 categoria 30-34 ani
 • Lucian Ispas, locul 76 general, locul 11 categoria 35-39 ani
 • Cosmin Rebenciuc, locul 83 general, locul 26 categoria 40-44 ani
 • Alexandru Titirișcă, locul 84 general, locul 27 categoria 40-44 ani
 • Mircea Buga, locul 88 general, locul 14 categoria 35-39 ani
 • Nicolae Ivan, locul 92 general, locul 13 categoria 30-34 ani

Andrei Vrabii, interviu pentru Unstoppable

”Am urcat în ultimul vagon, m-am înregistrat la cursă în ultima clipă, după închiderea înregistrărilor oficiale. Vreau să le mulțumesc organizatorilor Xman România pentru că s-au pus în situația mea și mi-au validat înscrierea, ceea ce mi-a permis să concurez aici pentru a patra oară la rând.

Cursa mea a început bine, eram în al doilea grup la înot, la două, trei minute de primii concurenți. Bicicleta de șosea, nu TT-ul, s-a dovedit a fi alegerea potrivită la Oradea, pentru că traseul avea unele porțiuni valonate și tehnice. Urmărind concurenții ce veneau din sens opus mi-am dat seama că mă aflam pe locul cinci la începutul probei de ciclism. După încă un tur am măsurat avansul și mi-am dat seama că sunt departe de primul, de sportivul croat, care nu-mi dădea nicio șansă la victorie. Pe doi mergea George Murar, la un minut în față, un avans nu prea mare. În spatele meu, la 30, 40 de secunde se afla Hunor Beres.

După ce l-am văzut pe Jadra Domanic că schimbă roata am înțeles că am parwte de noroc și că sunt în cărți.

Am intrat în tranziție alături de Hunor Beres și George Murar. Am ieșit din T2 împreună cu Hunor, iar ceva mai în spate era George Murar. Nu știam cât s-a distanțat croatul. Hunor este un alergător bun, am stat după el câțiva kilometri, să-i simt tempoul. Am simțit că pot duce mai bine și am ieșit în față, încet, încet. La kilometru 8 l-am zărit pe Domancic, care mai avea în față cam 1min20s. La km 15 l-am depășit și am continuat într-un ritm de 3.35 min/km. În cele din urmă, a rezultat o medie de 3.34 min/km, cea mai bună alergare într-un concurs de Half Triathlon. Sunt fericit pentru al treilea loc 1 cucerit la Xman România, în proba de Half!”

Hunor Beres ne-a împărtășit și el impresiile sale după cursă.

”Am simțit că mi-am îmbunătățit înotul, pentru că am ieșit din apă odihnit. La proba de ciclism nu am avut căderi sau momente grele. Din fericire, spre deosebire de anul trecut, când am căzut și mi-am rupt clavicula, acum nu am avut niciun incident la proba de ciclism. Alergarea a decurs conform planului, am o bază bună, care este ușor de întreținut prin antrenamente constante.

Am simțit o creștere în pregătirea sportivilor, ceea ce mă bucură, pentru că întotdeauna sunt motivat de concurență puternică. Organizatorii au creat condiții excelente de cursă, cu trasee bine marcate și multe puncte de hidratare, care aveau tot ce-ți puteai dori într-o astfel de cursă”, ne-a spus Hunor Beres după cursă.

Am vorbit și cu Beatrice Ologeanu.

”A fost pentru prima oară când am participat la proba de Half la Oradea, pentru că până acum concurat doar la proba Full. M-am simțit bine, chiar dacă a plouat.

Apa a avut o temperatură ideală pentru mine, la bicicletă am avut o mică problemă tehnică și nu am performat așa cum mi-aș fi dorit, dar la nivel general m-am simțit bine. Alergarea a fost pe o vreme perfectă, m-am bucurat să mă întâlnesc pe traseu cu mulți colegi din Unstoppable și să ne încurajăm reciproc.

N-am avut un scop precis în această cursă, dar m-am bucurat să câștig categoria de vârstă și să trec linia de finish pe locul 2 la general. Următoarea cursă va fi la Ironman Tallinn.”, ne-a spus Beatrice.

Proba Olimpic

 • Mirela Popescu, locul 1 general feminin, locul 1 categoria 55-59 ani
 • Mădălina Leonte, locul 5 general feminin, locul 1 categoria 45-49 ani
 • Manuel Kergoat, locul 1 general, locul 1 categoria 40-44 ani
 • Octavian Catană, locul 14 general, locul 4 categoria 35-39 ani
 • Vlad Leonte, locul 22 general, locul 9 categoria 40-44 ani
 • Aurelian Răducanu, locul 26 general, locul 1 categoria 55-59 ani
 • Emilian Nedelcu, locul 44 general, locul 5 categoria 45-49 ani

Mirela Popescu, campioană absolută la proba olimpică

”Arobs X-Man Romania mă atrage în fiecare an, ca un magnet. Anul acesta am preferat proba olimpică.

Am înotat într-o apă de 18 grade, puțin cam rece la început, dar m-am simțit bine și am ieșit din apă odihnită. M-am concentrat la maximum la proba de ciclism, pe un traseu valonat, cu multe viraje, pe timp de ploaie.

La alergare a fost o temperatură ideală, am parcurs în forță 12 km de la Fughiu până în piața Regele Ferdinand, mai ales în condițiile în care nu cunoșteam toate concurentele, pentru că unele veneau de peste graniță. Am fost foarte fericită să câștig clasamentul general feminin de la proba olimpică, mai ales în contextul în care m-am revăzut cu mulți prieteni și colegi din Unstoppable.”

Manuel Kergoat: ”în 2016, când m-am apucat de triatlon, Ciprian Bălănescu era un extraterestru pentru mine”.

”A fost prima mea participare la Xman România, o competiție bine organizată, cu condiții de înot foarte bune, într-un canal cu apă curată.

Traseul de la proba de ciclism a fost variat, cu câteva segmente tehnice și cu o notă de dificultate în plus din cauza asfaltului ud de la ploaie.

Proba de alergare, doar dus spre Oradea, a avut porțiuni scurte de urcare, grele. Traseul se pare că a fost frumos, dar eu am văzut numai roata lui Istvan, care îmi deschidea drumul. M-am simțit foarte bine, de data asta am ieșit din apă cu doar trei minute întârziere față de primii sportivi, am revenit la bicicletă și am făcut diferența la alergare, cu un pace de 3’32”.

Ștafetă Half

Unstoppable a avut și o ștafetă, la cursa de Half, formată din Lucian Ispas (înot și ciclism) și Bogdan Rădulescu (alergare). Atât Lucian, cât și Bogdan s-au aflat la prima lor cursă de triatlon pe distanța Half. Mai mult, Lucian a concurat și la individual, cu un timp foarte bun de început.

Echipa Unstoppable s-a clasat pe locul 6 din 8.

Lucian Ispas

Vă invităm să citiți și articolul scris de către colega noastră Rocsana Nona Ion.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *