Unstoppable la Danube Man și Fără Asfalt

29 mai, 2023 / Nici un comentariu

Ultimul weekend din luna mai a fost special pentru Unstoppable Sport Club, care a avut sportivi participanți atât la Danube Man, o cursă de triatlon aflată la prima ediție, dar și la Fără Asfalt, o competiție de triatlon offroad aflată la a 13-a ediție.

Danube Man 2023

Danube Man promite să devină una dintre cele mai populare curse de triatlon șosea din România. Încă de la prima ediție a fost aproape toate categoriile de concurs posibile, Supersprint (campionat național), Sprint, Olimpic și Half.

Unstoppable a înregistrat rezultate foarte bune la toate categoriile de concurs.

Supersprint

Campionatul Național de Supersprint a avut 72 de finisheri, care au avut de înotat 400 metri, de pedalat 10 km și de alergat 2,5 km.

Unstoppable a avut cinci sportivi în această competiție, pe Artur Nazluian, Bohdan Nesterenko, Andrei Lupan, Daniel Popa și Mateo Tite.

Artur Nazluian a reușit cea mai bună clasare, locul 4 în clasamentul general și locul 1 la categoria Juniori 1 masculin 18-19 ani. El a trecut linia de finish după 00:31:55, la 45 de secunde față de câștigătorul competiției, Carol Popa.

Bohdan Nesterenko s-a clasat pe locul 10 la nivel general și pe locul 5 la categoria Juniori 1 masculin 18-19 ani.

Andrei Lupan, locul 44 general, a reușit să vină pe locul 8 la categoria Cadeți masculin.

Daniel Popa, a trecut linia de finish pe locul 57 la nivel general și pe locul 11 la Cadeți masculin, iar Mateo Tite a fost pe locul 64 la nivel general și pe locul 12 tot la Cadeți masculin.

Artur Nazluian. Foto: Alexandru Botezatu

Sprint

Primul loc la proba Sprint a fost adjudecat fără drept de apel de colegul nostru Beres Hunor, care a trecut linia de finish cu un avans de aproape șapte minute față de următorul clasat.

Proba sprint a însemnat 750 metri înot, 20 km ciclism și 5 km alergare.

Beres Hunor a terminat cursa după 01:06:47.

Unstoppable l-a mai avut în cursă pe Mădălin Colezea, locul 6 la nivel general și locul 3, la categoria 18-29 ani, dar și pe Virgil Șoncutean, locul 14 la nivel general și locul 5 la categoria 40/49 ani.

Olimpic

Unstoppable a avut nu mai puțin de 12 sportivi la proba Olimpic, dintre care doi s-au clasat pe podiumul general.

Manuel Kergoat și Florin Șestacovschi au ocupat poziția a doua, respectiv a treia în clasamentul general și, în același timp, au câștigat locul 1 la categoria de vârstă, 18-39 ani, respectiv 35-39 ani.

Florin Șestacovschi (stânga), Manuel Kergoat (dreapta)

Half

Unstoppable a avut podium și la această probă, atât la nivel general, cât și la categoriile de vârstă.

Probele: 1,9 km înot, 90 km ciclism și 21 km alergare.

Andrei Vrabii s-a clasat pe locul 2 la nivel general și tot pe locul 2 la categoria de vârstă 30-39 ani. El a trecut linia de finish după 4:09:33.

Următorul cel mai bine clasat sportiv Unstoppable a fost Anatolie Paladi, locul 5 la nivel general și locul 2 la categoria de vârstă 18-29 ani.

Podium a reușit și Paul Gabor, care a venit pe 9 la general și pe locul 3 la categoria de vârstă 40-49 ani.

Clubul nostru a avut podium și la feminin, prin Iulia Florea, locul 32 la nivel general, locul 5 la open feminin și locul 3 la categoria 30-39 ani.

Fără Asfalt 2023

Cel mai bine clasat sportiv Unstoppable de la Fără Asfalt a fost Laurențiu Spătaru, locul 10 în clasamentul general și locul 1 la categoria de vârstă 50-54 ani.

”După un an de pauză am revenit onorabil în triatlon”, ne-a mărturisit Laurențiu.

Fără Asfalt este competiția unde Mădălina Leonte a debutat în cursele de triatlon, în 2022, când a reușit să-și învingă frica de înot în ape deschise și, mai mult, să obțină un rezultat deosebit.

Mădălina s-a întors la Fără Asfalt unde a câștigat din nou categoria sa de vârstă, ca și anul trecut, dar de data asta a fost pe podium și la clasamentul general feminin, pe locul 3.

Mai jos avem impresiile ei după cursă, culese de reporterul de la fața locului, colegul nostru Lucian Ipas.

• Tudor Gherghel, Miruna Gherghel – ștafeta Racii, locul 15 în clasamentul general, locul 5 la categoria Family
  • Marius Dumitran, ștefată cu mama sa, cel mai în vârstă participant de la concurs (75 ani), echipa Nema, locul 49.
  • Rocsana Ion (ciclism+alergare), ștafetă cu Lucian Ispas, echipa Unstoppable Rocs, locul 64/72.