Beres Hunor devine vicecampion mondial AG pe distanța duatlon sprint

13 iunie, 2022 / Nici un comentariu

Beres Hunor s-a clasat pe locul 2 la categoria de vârstă 40-44 ani din cadrul Campionatului Mondial Multisport, distanța duatlon sprint, care a avut loc duminică, 12 iunie, la Târgu Mureș.

Duatlon sprint a însemnat o primă probă de alergare de 4,8 km (trei tururi + segmentul spre tranziție), ciclism 20 km (cinci tururi) și încă o probă de alergare de 2,6 km (un tur + segmentul de tranziție).

Colegul nostru a trecut linia de finish după 1:02:24, la 2min30s în spatele câștigătorului, britanicul Dan Tate. Locul 3 a fost ocupat de către americanul Stephen Eles, la un minut în spatele lui Hunor Beres.

”Cursa a fost infernală , extrem de intensă. În plutonul fruntaș s-a alergat cu un pace undeva la 3.00-3.10. Eu m-am poziționat în al doilea pluton, unde am terminat alergarea în top 10. După alergare a început distracția pe bicicletă, pe străzile înguste din Târgu Mureș, cu multe curbe tehnice. Am simțit traseul, nu am avut probleme, am fost stăpân pe fiecare pericol și am trecut de această probă fără incidente, ba chiar am câștigat câteva locuri în clasament.

Am încheiat cursa cu o alergare aproape la fel de rapidă ca prima probă, fără nicio problemă musculară.

Când am început acest sport minunat nu credeam vreodată că voi participa la o cursă mondială, la care să iau și medalie. Sentimentul este incredibil, mă simt împlinit!„, a spus Beres Hunor.

”Este o medalie care nu ar exista fără susținătorii mei: familia, Unstoppable Sport Club, Gameworld România, GoldNutrition România și Hoka Runners România.

Beres Hunor s-a clasat pe locul 7 la nivel general, din 187 de sportivi care au luat startul acestei competiții. Categoria de vârstă 40-44 ani a avut la linia de start 26 de sportivi.