Fără Asfalt 2022

06 iunie, 2022 / Nici un comentariu

Fără Asfalt este mai mult decât un concurs de triatlon, este un eveniment în natură, cu înot în mare, plimbare cu bicicleta în zone cu peisaje frumoase și alergare pe plajă și pe faleză. La Fără Asfalt descoperi peisaje de poveste, stări de liniște și izvoare nebănuite de energie, aici este pentru mulți locul în care descoperă triatlonul, iar Unstoppable Sport Club nu putea să lipsească de la o sărbătoare a sportului în natură, care a strâns la linia de start 242 de concurenți la nivel individual și 86 de ștafete, formate din doi sau trei concurenți.

Probele

Sportivii au avut de înotat aproximativ 800 de metri în Marea Neagră, în zona Micului Golf, din stațiunea 2 Mai. Temperatura apei a fost perfectă pentru concurs, în jur de 20 de grade Celsius, valurile însă au dat de furcă celor mai neexperimentați, pentru că au fost destul de ample.

Proba de ciclism (aproximativ 31 km) a fost offroad, iar traseul a traversat câmpurile dintre 2 Mai și Hagieni pe un drum de pământ. Au urmat apoi potecile din defileul dobrogean, cu peisaje spectaculoase, și ieșirea spre liziera Pădurii Hagieni. Traseul a continuat cu o coborâre prin pădure pe drum de pământ și piatră, a traversat micile dealuri dobrogene pe deasupra lacurilor, tot pe drum de pământ, și a ajuns în Limanu după 1,5 km de șosea. Întoarcerea în 2 Mai s-a făcut pe același drum din câmp ca și la venire. Traseul de ciclism traversează rezervația naturală Hagieni-Albești, iar pe tot parcursul lui poți întâlni broaște țestoase, iepuri sălbatici, fazani sau chiar căprioare.

Proba de alergare, care s-a desfășurat între 2Mai și Vama Veche, a fost o adevărată provocare, din cauza căldurii și a terenului inedit pentru alergare: plajă cu nisip, platforme de piatră și scoici și drum de pământ pe faleză. Este un traseu atipic, în care forța și anduranța merg mână în mână.

Rezultatele Unstoppable

Ce ne puteam dori mai mult decât locul 1 la nivel general? Colegul nostru Manuel Kergoat a fost cel mai bun, asta chiar de la prima sa participare la acest concurs! El a trecut primul linia de finish, cu un avans de șase minute și nouă secunde față de următorul clasat.

Rezultate bune au obținut și Alexandru Pârvănescu și Laurențiu Vlădan, care au terminat competiție în top 10 la nivel general, pe locurile 9, respectiv 10.

De asemenea, Unstoppable a obținut multe clasări pe podium, la categoriile de vârstă:

• Locul 1Manuel Kergoat la m35-39 ani, Laszlo Imreh la m30-34 ani, Alexandru Misescu la m18 și Mădălina Oana Leonte, la f45-49 ani;
  • Locul 2Georgian Ionuț Călin la m35-39 ani, Ilie Filip la m50-54 ani și Walter Hämmerle la m55-59 ani;
  • Locul 3Florian Sorel Nițu la m55-59 ani.

”Fără Asfalt a fost un concurs foarte frumos, cu o vreme perfectă în care am dat tot ce am putut. Trebuia să pierd cât mai puțin timp la înot pentru a păstra șansa la podium. Am înotat cu 1’39, codaș în primul pluton, dar apoi m-am mișcat repede în T1. Traseul de ciclism a fost foarte technic și greu pentru mine, m-am bucurat totuși de câțiva kilometri cu Alex Ciocan. La alergare n-am putut să îmi dezvolt viteza prin pietre, alge și nisip, abia am scos un pace de 4min/km la cel mai rapid kilometru”, ne-a spus Manuel Kergoat.

231Elena Cristian Mărăcineanu3:53:1642Ff40-449

Unstoppable a avut o echipă și la ștafetă, formată din Emilian Nedelcu (44 ani) și Natalia Nedelcu (12 ani), care s-a clasat pe locul 1 la categoria Family și pe locul 11 din 86 de echipe participante.

Natalia Nedelcu și Emilian Nedelcu (mijloc)

Ne dorim foarte mult să existe și Fără Asfalt 2023, iar Unstoppable să aibă o prezență cel puțin la fel de numeroasă!