Challenge Malta 2022

19 mai, 2022 / Nici un comentariu

Challenge Malta 2022 a însemnat experiența unui competiții internaționale de triatlon pe o insulă din mijlocul Mării Mediterane, la sud de Italia și la nord de Libia, într-un peisaj absolut feeric.

Duminică, 15 mai, a fost prima ediție în Malta a acestei competiții, care face parte din seria Challenge Family. Pe de altă parte, Malta are o lungă istorie în triatlon, încă din 1993 se organizează aici competiții tri. În anii mai recenți, Super League Triathlon a vizitat de mai multe ori insula.

Unstoppable Sport Club i-a avut în cursă pe Răzvan Ene, Laurențiu Vlădan, Ilie Filip, Adrian Balmeș și Ioana Iorgulescu.

Challenge Malta a fost un concurs de tip Half. Proba de înot a avut 1,9 km, în apele limpezi ale Golden Bay, în nord vestul coastei Maltei. Acolo se află una dintre cele mai frumoase plaje din lume.

Proba de ciclism, 90 km, a constat în patru tururi de-a lungul insulei, de la vest spre est.

Proba de alergare, 21,1 km, a fost de la punct la punct, de-a lungul insulei, pe un teren vaiat, cu un finish spectaculos chiar în fața centrului istoric al orașului Sliema, pe coasta de est.

Cel mai bine clasat dintre sportivii Unstoppable a fost Răzvan Ene, care a trecut linia de finish după 4:50:33.

A fost o cursă extrem de frumoasă, cu peisaje extraordinare. M-am simțit bine, mai ales la proba de ciclism. Sunt mulțumit de condiția mea fizică actuală și simt că mă aflu pe o traiectorie bună pentru concursurile ce vor urma, a spus Răzvan Ene.

O cursă bună a reușit și Laurențiu Vlădan, care a terminat concursul după 4:59:56.

Chiar dacă am pornit mai slab la înot, mi-am revenit pe parcursul concursului. Totul a mers conform planului, puterea la bicicletă, strategia nutrițională, forma la alergare. A fost exact ceea ce îmi doream, a spus Laurențiu Vlădan.

Toți sportivii Unstoppable au terminat competiția cu bine.