Unstoppable la H3RO Mamaia 2021

04 octombrie, 2021 / Nici un comentariu

H3RO Mamaia este cel mai mare concurs de triatlon șosea din România și, în plus, anul acesta atât proba olimpică, cât și cea de Half au fost campionate naționale.

Peste 60 de sportivi Unstoppable au fost înscriși la una dintre probele propuse de H3RO, dovedind astfel nu doar însemnătatea pe care a avut-o această cursă pentru organizația noastră, dar și faptul că Unstoppable este cel mai mare club de triatlon din România destinat sportivilor amatori.

Din nefericire, condițiile meteo nu au fost de partea sportivilor. La Mamaia a bătut un vânt extrem de puternic în ziua competiției (2 octombrie), iar marea a fost parcă mai înfuriată ca niciodată. Organizatorii au fost nevoiți să anuleze proba de înot în mare, din cauza curenților periculoși și a valurilor mari. A existat o a doua opțiune, lacul Siutghiol, dar chiar și așa, proba de înot a fost scurtată din cauza temperaturii scăzute a apei (aproximativ 14 grade Celsius).

În aceste condiții, nu toți s-au încumetat să ia startul. ”Safety first”, cum spune americanul, o decizie pe care am înțeles-o pe deplin. Sănătatea e mai importantă decât orice concurs din lume. În orice caz, efectele antrenamentelor rămân, forma sportivă nu fuge din cauza unui concurs ratat, le dorim tuturor să rămână cu aceeași motivație și plăcere de a face sport ca și până acum.

Și acum să-i felicităm pe finaliști, adică pe cei care au trecut linia de finish, care și-au învins temerile, care au luptat cu apa rece, cu valurile din toate părțile stârnite fără nicio logică pe lac și cu vântul ce a bătut necontenit în rafale dușmănoase. Ei merită aprecierea și aplauzele noastre.

Proba Half Masculin

Unstoppable nu a ratat nici în 2021 podiumul de la cea mai grea probă, cea de Half. Sportivii au avut de înotat aproximativ 850 e metri în lacul Siutghiol, după care de pedalat aproape 90 km și de alergat puțin peste 20 km.

Cel mai bine clasat sportiv Unstoppable a fost Beres Hunor, locul 2 în clasamentul general și campion național la categoria de vârstă 40-44 ani.

Beres Hunor

Al doilea cel mai bine clasat sportiv Unstoppable a fost Răzvan Ene, care a trecut linia de finish pe poziția a patra în clasamentul general. Răzvan a devenit campion național la categoria 45-49 de ani.

Răzvan Ene

Anatolie Paladi a avut al treilea cel mai bun timp din cadrul Unstoppable, locul 6 în clasamentul general, locul 1 la categoria 20-29 ani și campion național la categoria 25–29 ani.

Anatolie Paladi

Clasamentul complet al Unstoppable la Half Masculin este mai jos, dar trebuie să-i menționăm și pe restul premianților în clasamentul național pe categorii de vârstă: Ionuț Olariu (locul 3 la 40-44 ani), Paul Gabor (locul 2 la 45-49 ani), Laurențiu Georges Spătaru (locul 1 la 50-59 ani), Silviu Chirilă (locul 1 la 30-34 ani) și Bogdan Turcu (locul 3 la 30-34 ani.

Proba Half Feminin

Beatrice Ologeanu a confirmat forma excelentă în care se află și a trecut linia de finish pe locul 2 în clasamentul general feminin, devenind astfel vicecampioană națională, dar și campioană națională la categoria de vârstă 30-34 ani.

Iulia Florea a reușit să obțină locul 3 în clasamentul național, la categoria de vârstă 30-34 ani, iar Ioana Iorgulescu a devenit campioană națională la categoria 50-54 ani, ea reușind să obțină prima poziție și în cadrul categoriei 50-59 ani.

Unstoppable Sport Club22 Masculin04:06:24Paul GeorgescuLaurențiu VlădanAlex Ion

Unstoppable a avut o singură echipă de tip ștafetă ce a concurat la Half Masculin, dar ce echipă! Paul Georgescu (înot), Laurențiu Vlădan (ciclism) și Alex Ion (alergare) – cei trei au reușit să se claseze pe locul 2 la nivel general.

Ștafetă Half Mixt

Iulia Florea a făcut parte și dintr-o echipă de tip ștafetă, la Half Mixt, care a reușit să obțină locul 6 în clasamentul general și locul 2 la categorie.

Unstoppable Sport Club6Locul 204:43:49Iulia FloreaSergiu BuciucAlexandru Nemeș
Sergiu Buciuc (stânga), Iuliea Florea (mijloc) și Alexandru Nemeș (dreapta)

Proba Olimpic Masculin

H3RO Mamaia a fost campionat național și la tipul de cursă Olimpică. Unstoppable a obținut locul 5 la nivel general prin Alex Ion, care a devenit și campion național la categoria sa de vârstă, 20-24 ani.

Al doilea cel mai bine clasat sportiv Unstoppable a fost Manuel Kergoat, locul 9 în clasamentul general și locul 1 în clasamentul național pentru categoria de vârstă 35-39 ani.

Pavlo Stryzhak, locul 20 la nivel general, este sportivul care a reușit a treia cea mai bună performanță din cadrul clubului nostru. El a obținut și locul 2 în clasamentul național la categoria de vârstă 25-29 ani.

Proba Olimpic Feminin

Mirela Popescu a obținut cel mai bun rezultat Unstoppable la H3RO Mamaia, proba Olimpică. Ea s-a clasat pe locul 4 în clasamentul general și, totodată, a devenit campioană națională la categoria de vârstă 50-54 ani.

Un rezultat bun a obținut și Elena Cristina Mărăcineanu, locul 16 în clasamentul general feminin și locul 2 la categoria de vârstă 40-44 ani.

Proba Supersprint

Felicitări speciale pentru doi debutanți în triatlon, Mihnea Găman și Gabriel Mărăcineanu. Sperăm că această primă experiență v-a însămânțat microbul acestui sport și veți răspunde mereu prezent la concursuri!