Andrei Vrabii se alătură Unstoppable Sport Club

14 aprilie, 2020 / Nici un comentariu

Andrei Vrabii devine, începând cu 15 aprilie 2020, sportiv legitimat în cadrul Unstoppable Sport Club. Sportivul din Republica Moldova va reprezenta clubul Unstoppable atât în cadrul competițiilor de triatlon din România, cât și la concursurile organizate în străinătate.

Andrei Vrabii (28 ani) se alătură Unstoppable Sport Club după ce a reușit un sezon 2019 de succes, în care a câștigat locul 1 în circuitul Half Triathlon Series 2019, locul 1 la H3RO by TriChallenge, locul 2 la Transfier, locul 1 la XMAN România, locul 1 la Târgu Mureș ETU Duathlon European Championships și locul 2 la Târgu Mureș ETU Middle Distance Triathlon European  Championships.

Andrei Vrabii - locul 1 la H3RO by TriChallenge 2019
Andrei Vrabii a câștigat H3RO by TriChallenge 2019

Rezultatele înregistrate de triatlonistul moldovean sunt cu atât mai rermarcabile cu cât el a început cariera de triatlonist în martie 2019.

Andrei Vrabii a practicat ciclismul la nivel profesionist, sport în care a ajuns vicecampion național la ciclism șosea (2014, 2016) în Republica Moldova.

”Sunt foarte bucuros că m-am alăturat clubului Unstoppable, îmi place foarte mult să concurez în România, iar în cadrul acestei echipe mă simt deja ca într-o familie. Sunt sigur că împreună vom reuși multe rezultate la cel mai înalt nivel, la Unstoppable am parte de liniștea atât de necesară oricărui sportiv care urmărește performanța”, a declarat Andrei Vrabii.

”Așteptăm cu toții să se termine această criză care ne ține pe loc și suntem foarte optimiști în ceea ce-l privește pe Andrei. Importante nu vor fi doar rezultatele lui, pe care suntem siguri că le va obține, ci și cunoștințele și experiența sa, pe care le va împărtăși sportivilor care activează în clubul nostru. Împreună vom fi Unstoppable!”, a spus Laurențiu Vlădan, președintele Unstoppable Sport Club.

Andrei Vrabii trăiește în Republica Moldova, la Chișinău, unde este polițist în cadrul Brigăzii de Poliție cu Destinație Specială ”Fulger”. S-a apucat de triatlon în martie 2019 și se antrenează minimum 20-25 de ore pe săptămână, dar are și perioade de 30 de ore de antrenament.

Unstoppable Sport Club s-a înființat în 2019 și are ca scop popularizarea triatlonului în România, un sport olimpic spectaculos, pe care au început să-l practice din ce în ce mai mulți tineri, dar și sportivi amatori.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *