Iulia Florea: ”Determinarea mă face să fiu de neoprit”

11 martie, 2020 / Nici un comentariu

Iulia Florea (30 ani) lucrează ca programator full-time la o companie de IT din București. Pe lângă asta, face doctoratul în cadrul Facultății de Automatică și Calculatoare, unde și predă de șapte ani laboratoare de rețelistică.

Majoritatea timpului liber îi este ocupat de antrenamente, dar ori de câte ori are ocazia merge la munte, schiază, face drumeții și călătorește.

”Încerc să-mi conving prietenii să mergem la teatru, film, boardgames sau evenimente sportive”, spune Iulia, care a făcut sport încă din copilărie.

”Am învățat să merg cu bicicleta încă de când eram mică. În copilărie, am făcut înot șase ani, de la vârsta de opt ani până la 13 ani. Nu am ajuns la un nivel de performanță, eram destul de neserioasă atunci, dar atunci mi-a fost deschis apetitul pentru competiții”.

Mai apoi, pe la 24 de ani, i-a revenit din nou pofta de a înota. A început să frecventeze și sala de forță, dar și cursuri de autopărare, de două, trei ori pe săptămână.

”Până la 25 de ani nu credeam că pot să alerg deloc”, spune ea.

Și, totuși, cea mai mare schimbare din viața ei a fost legată de alergare.

”În vara anului 2016, eram într-un moment prost al vieții și mă simțeam destul de demoralizată. Era clar că am nevoie de o provocare care să mă țină în priză. O prietenă mi-a propus să începem să alergăm. Găsisea ea un program from couch to first 5k și inițial făceam trei, patru repetări mers/alergat de un minut, care păreau o veșnicie atunci”, își amintește Iulia.

S-a ținut de program și ușor, ușor a început să crească timpul la două, patru, șase, opt minute și tot așa.

”În septembrie 2016 am alergat pentru prima dată cinci kilometri”, spune Iulia. S-a întâmplat la Color Run, un concurs necompetitiv, dar în urma căruia deja i-a încolțit ideea de a face primul triatlon.

Făcuse deja cunoștință cu acest sport în 2015, când a înotat 500 de metri în cadrul unei ștafete la NoStress Mogoșoaia, o competiție care, din păcate, nu se mai ține.

”Atunci m-am antrenat câteva săptămâni, iar cei 500 de metri mi se păreau o distanță uriașă”, își amintește Iulia.

Primul ei triatlon avea să apară doi ani mai târziu, tot la NoStress Mogoșoaia.

”Mi s-a părut greu să mai plec din T2, să mai fac ceva după ce m-am întors extenuată de la bicicletă. Încă nu știam cum e senzația picioare de plumb după proba de ciclism”, spune Iulia.

Iulia Florea - primul triatlon
La primul ei triatlon

A fost competiția care i-a deschis apetitul pentru triatlon, căci a urmat Pegas Triatlon Buftea, proba de sprint, tot în 2017, NoStress Callatis, unde a făcut sprint și ștafetă în familie și din nou Butea, în 2018. Tot în acel an a făcut și primul ei triatlon olimpic, la Rowmania Delta Triathlon.

Anul trecut a atins apogeul carierei ei de triatlonistă, după ce a trecut cu succes linia de finish la OceanLava Muntenegru, proba Half Ironman.

Iulia Florea - medalie OceanLava Muntenegru
Cea mai muncită medalie din triatlon, la OceanLava Muntenegru

Pe lângă competițiile de triatlon, Iulia a mai participat la multe concursuri de alergare, printre care și un maraton, în 2019.

Anul acesta are planuri ambițioase, XMAN România, distanța Half, și Ironman 70.3 Nisa, în luna septembrie.

”Mă gândesc dacă pot să mai adaug ceva precum H3RO, să văd cât de curajoasă mă simt”

Cel mai greu concurs de triatlon i s-a părut OceanLava Muntenegru, unde a avut două momente de cumpănă.

”La proba de înot, apa era foarte rece și, în plus, am primit pumni și palme din toate direcțiile. Sunt destul de ușor de flancat la cei 1.60 m ai mei”, spune Iulia.

”Am mai avut un moment greu, la proba de ciclism, între km 45-60, când mă simțeam sfârșită, iar concursul părea că nu se mai termină. Însă, din fericire, mi-am revenit, iar la proba de alergare am fost cu zâmbetul pe buze”.

Iulia se antrenează în jur de 10 ore pe săptămână, iar oboseala fizică n-o deranjează câtuși de puțin la job.

”Dacă ies la antrenament dimineața mă simt mult mai bine toată ziua”, spune ea. ”În plus, stau toată ziua pe scaun, la birou, prefer să fac sport și seara, dacă nu am altceva în plan”.

Iulia Florea - triatlon în familie
Triatlon în familie

Iulia adoră drumețiile și alergatul pe munte, ”pentru peisaje și pentru senzația de libertate”. Însă cel mai curajos lucru pe care l-a făcut în viața ei a fost să se dea cu parapanta. ”Sunt pasionată și de scufundări și apă și plănuiesc, în viitorul apropiat, să învăț să fac freediving”, spune Iulia.

Simona Halep este sportiva ei favorită, ”pentru determinarea și constanța de care a dat dovadă pe parcursul întregii ei cariere”.

Am rugat-o pe Iulia să ne spună cum percepe comunitatea Unstoppable Sport Club.

”Îmi place foarte mult că este o comunitate bine organizată și că orice nivel sportiv ai avea există sigur un loc și pentru tine în cadrul antrenamentelor de grup”, a spus Iulia, care apreciază și faptul că sportivii de la Unstoppable sunt mereu deschiși și gata să ofere sfaturi.

Iulia Florea - colegi Unstoppable Sport Club
Alături de colegele din Unstoppable Sport Club, de 8 martie

Iulia Florea participă des la antrenamentele de alergare organizate de către Unstoppable Sport Club la pista de atletism Lia Manoliu, în fiecare joi seară, de la 19.00 și în fiecare duminică dimineață, de la 08.00.

Antrenamentele noastre sunt deschise oricărui sportiv amator și, mai mult, gratuite. Te așteptăm și pe tine în comunitatea noastră, nu trebuie decât să te înscrii aici: https://unstoppablesport.club/2019/12/09/antrenamente-de-alergare-cu-unstoppable-sport-club/.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *