Unstoppable la Transfier 2024

16 septembrie, 2024 / Nici un comentariu

Transfier 2024 este cel mai greu concurs de triatlon pe șosea din România, dar și cel mai frumos, datorită peisajului extraordinar, apelor limpezi ale Lacului Vidraru și atmosferei creată în jurul acestei competiții de tradiție în calendarul competițional românesc.

Este un concurs care își pune amprenta asupra ta, te schimbă, te reinventează. Nu ai cum să fii același om după ce înoți în Vidraru, urci cu bicicleta pe Transfăgărășan, iar la final dai și ultima picătură din tine la alergare și mai și urci 390 de drepte până la statuia lui Prometeu.

Ca în fiecare an, la Transfier au fost două probe competiționale, ”temuta” distanță Half și cea Olimpică. Unstoppable a avut 22 de sportivi la proba Half, care au avut de înotat 1,9 km, de pedalat 90 km cu o diferență pozitivă de nivel de aproape 1.700 de metri, de alergat 21 de kilometri și, bineînțeles, de urcat 390 de trepte către faimoasa statuie a lui Prometeu.

La proba Olimpică clubul Unstoppable a fost reprezentat de către 14 sportivi, care au avut de înotat 1,5 km, de pedalat 40 de kilometri pe un traseu valonat și de alergat 10 km. Și olimpicii au avut de urcat trepte la sfârșit, dar mai puține, ”doar 200”.

Clubul nostru s-a întors de la Transfier cu trei locuri de podium în clasamentul general și 14 locuri de podium la categoriile de vârstă, dintre care au fost șase locuri 1, patru locuri 2 și patru locuri 3.

Andrei Vrabii a fost marele câștigător al Transfier 70.3, iar Manuel Kergoat, la prima sa participare pe această distanță, s-a clasat pe locul 3 în clasamentul general.

De cealaltă parte, Beres Hunor s-a clasat pe locul 2 în clasamentul general la proba Olimpică.

• Răzvan Ene, locul 2 la categoria 50-54 ani, dar și un loc 5 la nivel general în clasamentul general masculin;
  • Marius Cătălin Borcan, locul 2 la categoria 30-34 ani. Marius a făcut un efort de voință uriaș, după ce a suferit un atac de panică la proba de înot, unde a fost nevoit să se oprească complet de mai multe ori. A recuperat extraordinar, pe urmă, la proba de ciclism și alergare:;
  • Alexandru Pârvăenscu, locul 3 la categoria 40-49 ani;
  • Jordi Fraj, locul 3 la categoria 40-44 ani

Rezultate Unstoppable la Transfier Olimpic

Unstoppable a cucerit proba Olimpică prin Mirela Popescu, locul 1 în clasamentul general feminin, și Beres Hunor, locul 2 în clasamentul general.

Pe lângă rezultatelor lor, Unstoppable a obținut mai multe podiumuri, la categoriile de vârstă, prin:

• Mădălin Munteanu, locul 3 la categoria 40-44 ani;
  • Mădălin Colezea, locul 3 la categoria 30-34 ani;
  • Ilie Filip, locul 2 la categoria 55-59 ani;
  • Aurelian Răducanu, locul 3 la categoria 55-59 ani;
  • Mădălina Leonte, locul 1 la categoria 50-54 ani;
  • Anca Roșca, locul 1 la categoria 30-34 ani;
  • Roxana Gherghel, locul 2 la categoria 40-44 ani.