Unstoppable la Atlantisman 2024

19 septembrie, 2024 / Nici un comentariu

Recent am avut plăcerea să participăm la prima ediție Atlanstisman, concurs de înot în ape deschise, singura competiţie din România care a inclus și o cursă de 10 kilometri.

Inițiatorul acestei competiții nu putea fi altul decât Paul Georgescu, cel mai valoros înotător român în ape deschise și antrenor de înot în cadrul Unstoppable Sport Club.

Concursul, organizat de Ice Swimming and Open Water Association (ISOWA), s-a desfăşurat pe parcursul a două zile, la Jupiter, Constanţa. În prima zi a avut loc proba de maraton, 10 km, iar a doua zi proba sprint, de 2 km, precum și probele de ștafetă și cele destinate copiilor.

Unstoppable la Atlantisman, 10 km

Cel mai bine clasat sportiv Unstoppable a fost Ioan Alexandru Nicoară, locul 7 la nivel general și locul 1 la nivelul cateogoriei masculin 30-39 ani.

Ionuț, așa cum îi spun prietenii, a fost înotător profesionist, timp de 10 ani a fost vicecampion național la probele de 1.500, respectiv 800 de metri.

”A fost cea mai grea cursă pe care am avut-o până acum. Nu știu de ce, dar mereu asociez înotul în Marea Neagră cu ceva greutate. Am fost la competiții în Spania, Italia, Dubai, mondialele din Doha, dar nu m-am resimțit așa de tare cum a fost aici”, ne-a spus Ionuț după cursă.

”Este adevărat, antrenamentul meu era pentru 3 și 5 km. Proba de 10 km a fost ceva nou, din care am învățat la ce trebuie să mai lucrez ca să urc mai sus”.

Deloc surprinzător, următoarele cele mai bune rezultate înregistrate de clubul nostru au fost obținute de către doi adolescenți, Andrei Lupan și Sarah Emam, care au demonstrat că tinerețea este un punct forte, mai ales când este coordonată și antrenată așa cum trebuie. Performanța lor a fost posibilă și datorită antrenorilor Nicolae Ivan și Șerban Alexandru, care coordonează secția de triatlon pentru copii din cadrul Unstoppable Sport Club.

Andrei Lupan s-a clasat pe locul 13 la nivel general și pe locul 7 la categoria juniori 15-17 ani, iar Sarah Emam pe locul 14 la nivel general și pe locul 3 la categoria juniori fete 15-17 ani. Cei doi au trecut linia de finish după 2:55:47, respectiv 2:55:58.

”Nu am mai înotat până acum această distanță, dar mi-a plăcut experiența”, ne-a spus Andrei după cursă. El face înot de 10 ani și se antrenează în fiecare zi a săptămânii.

Nu s-a așteptat la un rezultat atât de bun, mai ales că la început a avut o mică teamă de marea agitată din ziua cursei.

Aproape imediat după el a ieșit din apă Sarah. Surprinzător, nici ea nu a mai parcurs această distanță în mare. ”Cred că cel mai mult am înotat 1 km în mare, la un concurs”, ne-a spus ea.

Practică înotul de al vârsta de șanse ani, câte o oră pe zi, de luni până vineri. Prin urmare, consistența e cheia succesului și în cazul ei.

Nu i-a fost frică de marea agitată. ”Am văzut-o ca pe o provocare perosnală și ca pe o ambiție de a-mi demonstra că pot înota 10 km în mare, la vârsta mea”, ne-a spus Sarah.

Ce ne-a mai spus Sarah, și nu ne-a mirat deloc, sportivul ei preferat este nimeni altul decât David Popovici, ”pentru performanțele lui extraordinare și dedicarea față de înot, care îl fac un model demn de urmat pentru mulți sportivi”.

Revenind la cursă, Sarah a ținut să-i mulțumească în mod special lui Andrei, al cărui ritm a reușit să-l țină pe parcursul celor 10 km de înot în mare. ”Cursa a fsot mult mai ușoară datorită lui. De asemenea, le mulțumesc antrenorilor Nicolae Ivan și Alexandru Șerban, dar și lui Paul Georgescu, pentru încrederea pe care mi-au acordat-o”.

6. Bogdan Serțe, locul 39 general, 4h24min36s

La această primă ediție a Atlantisman 40 de sportivi au trecut cu succes linia de finish.

Unstoppable la Atlantisman 2 km

Proba de sprint a atras, de asemenea, mai mulți sportivi din cadrul Unstoppable.

Condițiile nu au fost la fel de vitrege, ca în cazul maratonului de 10 km, când marea a fost extrem de agitată. Sportivul cel mai bine clasat de la Unstoppable a fost tânărul Daniel Popa, locul 11 la nivel general, locul 7 la categoria masculin juniori 15-19 ani.

Rezultate complete Unstoppable la proba de 2 km:

1. Daniel Popa, locul 11 general, 38min33s (locul 7 categoria masculin juniori 15-17 ani)
  2. Ines Petcu, locul 17 general, 40min41s (locul 5 categoria feminin juniori 15-17 ani)
  3. Ștefan Bursuc, locul 21 general, 47min14s (locul 1 categoria master 40-49 ani)
  4. Emilian Nedelcu, locul 24 general, 47min46s (locul 2 categoria master 40-49 ani)
  5. Natalia-Teodora Nedelcu, locul 25 general, 47min49s (locul 7 categoria feminin juniori 15-17 ani)
  6. Roxana Gherghel, locul 35 general, 57min45s (locul 5 categoria master 40-49 ani)
  7. Ovidiu Neghină, locul 39 general, 1h06min57s (locul 6 categoria master 40-49 ani)

Unstoppable la Atlantisman, proba Ștafetă

Unstoppable a avut la această probă o singură echipă, UnstoppableKids (locul 5/12 la nivel general), compusă din Daniel Popa, Ines Petcu și Sarah Emam.

Unstoppable la probele de 500 metri, respectiv 250 metri

Aceste probe au fost în mod special destinate copiilor, iar Unstoppable s-a prezentat cu o trupă consistentă.

La proba de 500 de metri am avut opt copii participanți, dintre care Miruna Oprea s-a clasat pe locul 3 la nivel general, iar la proba de 250 de metri au fost cinci copii, dintre care Vlad Pascu s-a clasat pe locul 1 la nivel general, iar Călin Costea pe locul 3.

Rezultate complete 500 de metri:

1. Denis Nicolae, locul 8 la nivel general, locul 5 la categoria masculin U15
  2. Tudor Mihai Costea, locul 10 la nivel general, locul 8 la categoria masculin U15
  3. Vlad Ștefan Picu, locul 11 la nivel general, locul 9 la categoria masculin U15
  4. Miruna Oprea, locul 12 la nivel general, locul 3 la categoria feminin U15
  5. Diana Ana Maria Sitaru, locul 14 la nivel general, locul 5 la categoria feminin U15
  6. Rafael Zărnescu, locul 19 la nivel general, locul 10 la categoria masculin U15
  7. Ianis Alexandru Chiriță, locul 20 la nivel general, locul 11 la categoria masculin U15
  8. Diana Maria Bursuc, locul 21 la nivel general, locul 10 la categoria feminin U15
  9. Gabriela Hasnas-Hubbard, locul 23 la nivel general, locul 12 la categoria feminin U15

Rezultate complete la 250 de metri:

1. Călin Andrei Costea, locul 6 la nivel general, locul 3 la categoria masculin U12
  2. Cezara Maria Gherman, locul 7 la nivel general, locul 4 la categoria feminin U12
  3. Ioana Karina Mocanu, locul 8 la nivel general, locul 5 la categoria femin U12
  4. Rareș Ioan Lupan, locul 10 la nivel general, locul 5 la categoria masculin U12
  5. Vlad Cristian Pascu, locul 11 la nivel general, locul 1 la categoria masculin U9