Unstoppable Sport Club la Ironman Tallinn 2024

28 august, 2024 / Nici un comentariu

Așa cum spațiul era considerat ultima frontieră în Star Trek, la fel și Ironman este the final frontier în triatlon. Temuta, dar și mult dorita cursă Full Ironman, 3,8 km înot, 180 km de ciclism și 42 de kilometri de alergare, este înger și demon. Te atrage, te amăgește, dar dacă nu te ții de antrenamente și păcălești disciplina sportivă te poate trage în jos.

Unstoppable Sport Club are mulți aspiranți care își doresc să participe la un concurs de triatlon pe distanța Full Ironman, la fel cum are și un număr considerabil de sportivi care au reușit să ducă la bun sfârșit această distanță.

Ironman Tallinn, competiție care a avut loc în perioada 24-25 august 2024, a fost o ocazie potrivită pentru ca patru dintre colegii noștri să dea piept cu distanța Full Ironman:

• Laurențiu Vlădan – 10:03:03, locul 83 general, locul 15 categoria M40-44
  • Paul Gabor – 10:31:58, locul 138 general, locul 11 la categoria M50-54
  • Cosmin Bustan – 11:23:01, locul 270 la nivel general, locul 43 la categoria M45-49
  • Daniel Benchea Joca (debutant) 12:50:33, locul 480 la nivel general, locul 62 la categoria M30-34

Laurențiu Vlădan nu se află la primul său concurs Ironman, are deja o bogată experiență și o bază solidă de antrenamente. Și-ar fi dorit un timp de sub 10 ore și, de ce nu, un slot de participare la Campionatul Mondial pentru această distanță.

Laurențiu Vlădan

”Mi-aș fi dorit să termin această cursă sub 10 ore, dar poate data viitoare! Anul acesta au fost schimbate tranziția și locul de înot cu doar două zile înainte de cursă. S-a înotat în mare, nu în lac. Mai mult, s-a mers prin apă cel puțin 150 de metri, iar tranziția a fost lungă, de aproximativ 600 de metri. Aici s-au adunat minutele.

La proba de ciclism am fost temperat, atent la valorile de putere, dar a fost vânt și am consumat din energie pentru stabilizarea bicicletei. În fine, la proba de alergare am tras de mine să recuperez, dar nu a fost să fie”, ne-a spus Laurențiu după cursă.

”Nu-i nimic, mai fac încă un Ironman, la Emilia Romagna, pe 21 septembrie”.

Paul Gabor a strâns nu mai puțin de opt participări la competițiile Full Ironman și nu are de gând să se oprească aici. Și el, ca și Laurențiu, s-a înscris la Emilia Romagna, în căutarea unui timp mai bun.

Laurențiu Vlădan (stânga) și Paul Gabor.

”Am fost la prima mea participare la Tallinn și am fost plăcut surprins să aflu ce țară înaintată este Estonia. Pentru mine a fost cursa cea mai importantă pe anul ăsta, însă rezultatul nu a fost ce-mi doream”, ne-a spus Paul.

”Cursa a fost bine organizată, cu drumuri închise total și asfalt bun, dar vântul s-a opus cu rafale de până la 55km/h. Mi-a plăcut faptul că erai tot timpul încurajat de pe margine, chiar și de către membrii Unstoppable”

Cosmin Bustan a perceput cursa de la Tallinn ca una spectaculoasă, în ciuda piedicilor resimțite în timpul competiției.

Cosmin Bustan

”A fost o cursă spectaculoasă. M-am bucurat că am înotat în mare, chiar dacă au fost meduze și valuri mari. Apa a fost perfectă, 18,4 grade Celsius, și am avut un înot relaxant. La proba de ciclism s-au schimbat datele problemei. A bătut vântul din toate părțile, dar am reușit să pedalez fără să simt că dau totul din mine, lejer, cu puls de 137 bpm și viteză medie de 31,5km/h. Sigur puteam mai bine, dar poate data viitoare”, ne-a spus Cosmin Bustan.

”La alergare am dat-o în bară. Am început bine pe primii 15 km, cu pace de 5:05/km, după care n-a mai mers deloc nutriția și am picat rău de tot. Una peste alta, este un concurs cu super atmosferă, te încarcă pozitiv din plin și trebuie recomandat și altora. Se pot face recorduri personale aici, dacă nu e vânt”.

Daniel Benchea Joca s-a pregătit în mod special pentru această competiție ca să scape de întrebarea ”Cum ar fi?” și să poată răspunde la ”Cum a fost?”.

”Astăzi am înțeles ce înseamnă să te bucuri într-o astfel de competiție. În ultimele opt luni m-am antrenat aproape zilnic pentru a putea duce la capăt această cursă nebună. Bucuria vine din faptul că am putut fi sănătos să fac asta, să pot fi prezent, să mă pot antrena și să am alături de mine oameni extraordinari, care au transformat întrebarea ”Cum ar fi?” în ”Cum a fost?”. Chiar dacă în timpul cursei ești doar tu cu tine, până să ajungi acolo e nevoie de o întreagă echipă, iar echipa mea a fost nemaipomenită”, a spus Daniel după cursă.

Ștafeta Unstoppable la Ironman Tallinn Half 70.3

A doua zi a avut loc și cursa Half Ironman, unde Unstoppable a avut o echipă în cursa ștafetelor, formată din Lucian Ispas (înot), Ovidiu Nicoiu (ciclism) și Bogdan Rădulescu (alergare). Distanța de acoperit a fost la jumătate față de cursa Full, adică 1,9 km înot, 90 km ciclism și 21 km alergare.

Timpul total al echipei Unstoppable a fost 4:55:24, care a însemnat un loc 7 din 48 la nivelul ștafetelor. Lucian Ispas a terminat proba de înot în 32:26, cu un pace mediu de 01:42/100m. Ovidiu Nicoiu a finalizat proba de ciclism după 2:36:22, cu o medie de 35.09km/h, iar Bogdan Rădulescu a trecut linia de finish după 1:39:03, cu o medie de 4:42min/km.

”Încă de la înscriere, în decembrie 2023, le-am spus colegilor că vom face o figură frumoasă la acest concurs. Și așa a fost!”, ne-a spus încântat Lucian Ispas.

”Sunt bucuros că mi-am îmbunătățit timpul la înot pe 1.900 de metri, cu aproximativ patru minute. Simt că puteam chiar și mai bine, motiv pentru care intenționez să revin la această competiție”.

Ovidiu Nicoiu a trăit cursa de la Tallinn la intensitate maximă, mai ales după ce și-a pierdut două bidoane cu electroliți.

”Practic, după 30 km am rămas într-un singur bidon cu apă. De parcă n-ar fi fost de ajuns, trebuia să mă țin puternic de aerobare să nu mă zboare vântul de pe bicicletă. Sunt fericit că am putut termina proba de ciclism cu o medie de 35km/h”, ne-a spus Ovidiu.

”Ironman 70.3 Tallinn a reprezentat competiția cea mai importantă la care am participat până acum. Organizarea a fost fantastică si am intrat in ritmul competiției cu o zi înainte când am fost sa ii încurajăm pe colegii care au participat la distanta de full”, ne-a spus și Bogdan Rădulescu.

”Eu am făcut partea de alergare pe o vreme destul de călduroasă și în anumite zone ale traseului cu vânt destul de puternic. Prima parte a cursei a fost reușită, am avut un ritm constant în zona de 4:30/km, în a doua parte nu m-am simțit foarte bine din cauza căldurii și am redus un pic din ritm. Colegii care mă încurajau de pe margine mi-au comunicat tot timpul pe ce loc ne aflăm și mă bucur că pe final am reușit să întrec un competitor și astfel am terminat pe locul 7 la ștafete masculin”.