Ilinca Maria Tempeanu a câștigat semimaratonul de la Băneasa Race

30 septembrie, 2019 / Nici un comentariu

Colega noastră Ilinca Maria Tempeanu a câștigat Băneasa Race, proba de semimaraton, cu un timp competitiv: 1:28:21.

Ilinca a trecut linia de finish cu un avans de patru minute față de următoarea clasată.

Concursul a avut loc în Pădurea Băneasa, iar la linia de start s-au aliniat nu mai puțin de 79 de alergătoare care au concurat la proba de semimaraton.

Ilinca s-a clasat pe locul 10 la nivel general, din 282 de concurenți, bărbați și femei, care au alergat semimaratonul.

Ilinca s-a apucat de alergare în aprilie 2015, când a participat și la prima ei cursă, de 4 km.

”Alergarea m-a scos dintr-o mare depresie, după ce a murit tatăl meu”, spunea Ilinca anul trecut, într-un interviu pentru Biciclistul.ro.

”A fost cea mai bună terapie, pentru că am început să alerg curse montane și am reușit să-mi depășesc multe frici”.

Ilinca are background sportiv, 10 ani de volei. În prezent, aleargă în jur de 80 km pe săptămână, dar a avut și perioade când alerga 100 km.

Felicitări, Ilinca, ai fost Unstoppable!